Третього квітня Буковинський центр культури і мистецтва зустрічав гостей - колег з Комунального закладу «Палац молоді і студентів» Херсонської обласної ради.
З початку повномасштабного вторгнення та окупації Херсона - важливого економічного, транспортного, культурного, освітнього та промислового центру півдня України, його працівники змушені були залишити домівки та рятуватись від російської навали в різних містах України та Європи.
Але заклад працює в дистанційних умовах, долаючи всі труднощі комунікації. З різних куточків стікаються ідеї, які обростають реальними справами. За цей час відбулись фестивалі, майстерки, творчі зустрічі, концерти тощо наживо.
Одна з найбільш поширених і значимих традиції України – традиція Святого вечора як комплекс обрядів та практик. Він включає духовно-обрядову підготовку (дотримання Пилипівського посту), виготовлення різдвяної атрибутики (різдвяні шопки та звізди, солом’яні павуки та дідухи тощо), Святу вечерю та її традиції, колядування, а також вертепні драми в її місцевих різновидах («Царі» («Крайї»), «Іроди», «Янголи» та багато ін.). Днями відбулося чергове засідання Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури і стратегічних комунікацій України і за його результатами до національного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини включено елемент «Традиції Святого вечора на Буковині». Елемент внесено саме як комплексний і він в себе включає всі вищезазначені семантичні складники. Охоронний номер елемента - 108 н.к.с. Про це повідомляється на офіційному сайті Міністерства культури і стратегічних комунікацій України.
Нещодавно відбулося чергове засідання Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури і стратегічних комунікацій України і за його результатами до національного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини включено кілька нових елементів. Серед них – «Традиція випасання худоби на буковинських полонинах та бессарабських стинах Чернівецької області» (108 н.к.с.). Про це повідомляється на офіційному сайті Міністерства культури і стратегічних комунікацій України. Це елемент комплексний, він включає увесь етап літування (вихід на полонину чи вигін худоби на стину, відтак комплекс заходів, спрямований на сезонний випас і догляд худоби, обробку набілу під час випасу, а також на організацію побуту (полонинська кухня), полонинські свята з елементами народного музикування, народні знання з медицини (зокрема й зільництва) тощо. А завершальний етап традиції – повернення худоби з випасу і її розподіл між власниками. Літування охоплює період від травня до кінця серпня (все залежить від погодних умов).
Етнографічна та культурологічна розмова навколо «Тіней забутих предків» зібрала зацікавлену аудиторію 26 березня у «Гончаренко. Центрі-Чернівці». Захід проводився у співпраці з Буковинським центром культури і мистецтва. Зокрема, йшлося про історію написання повісті «Тіни забутих предків», про роль гуцульського діалекту як стилістичного та ментального маркера, а також про видання цього твору в 2024 році у видавництві «Брустури», яке повертає творові автентичну назву (ту, яку можемо бачити у прижиттєвих виданнях), повертає мовний колорит тощо. Інший зріз розмови – феномен фільму «Тіні забутих предків» - його історія, найцікавіші епізоди знімального процесу, а також порівняння літературної та краєзнавчої версії сюжету (останнє – за програмою Уляни Маляр «Знай своє»). Ще окремий вектор розмови - відома акція спротиву на публічному показі «Тіней забутих предків» у Києві, де проти репресій інтелігенції виступили Іван Дзюба, Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл.
Нематеріальна культурна спадщина – спеціальні обрядові знання про живі традиції, котрі передаються з покоління в покоління. Саме цій темі була присвячена зустріч-калейдоскоп «Традиції Буковини», яка організована спеціально для здобувачів освіти Чернівецького ліцею №6 імені Олександра Доброго. Провела заняття завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф’юк, котра розповіла про культуру приготування борщу (особливо зацікавила традиція румунів Буковини «кричати» на борщ), детально познайомила з новорічною традицією буковинського маланкування, традицією віншування чоловіків-іменинників «чугою», йшлося про види великоднього хліба і писанкарство, про буковинські та бессарабські тайстри, про обряд «ховання ляльки», будівельну традицію «суха кладка» та коболчинську кераміку, а також про види буковинських ґерданів та гуцульську боднарку.