Новини

ПРЕЗЕНТОВАНО «КОЛЯДНИК», ЩО ПРИСВЯЧЕНИЙ НАШІЙ АРМІЇ

1_5На Собор Івана Предтечі у Коломийському міському палаці культури та мистецтв «Народний дім» відбулася особлива презентація – гість зі Львівщини Богдан Горбовий представив поважній публіці фольклорний збірник «Колядник», в якому містяться коляди, щедрівки та віншівки. Захід гармонійно поєднав у собі етнографічне, літературне та музичне начала, витворивши особливий настрій – світла Різдва Христового.

«Цей збірник невипадково кишенькового формату, - розповідає Богдан Горбовий. - Він – своєрідний покетбук. Присвячений він передусім нашим воїнам ЗСУ, волонтерам та всім, хто своїми діями відстоює Україну. І змакетували ми «Колядник» так, аби його можна носити з собою в кишені, брати в дорогу. Тут, на жаль, бракує нот, але маю надію на подальші видавничі проєкти, базовані на обрядових піснях Гуцульщини та Покуття – можливо, вдасться видрукувати збірник із нотами».

ЕТНОГРАФІЧНІ СТУДІЇ ПРО ЗИМОВІ СВЯТА – ФІНАЛЬНІ АКОРДИ

1_2«А що третій празник – святе Водохреща», - співається у відомій коляді з натяком: барвиста низанка новорічно-різдвяних свят добігає кінця. Саме йорданським традиціям – українській та румунській традиціям освячення води, звичаю «хрестикувати» обійстя, «йорданській квітці» та купанням була присвячена етнографічна студія «Обрядова вода? Повне заглиблення». Заняття провела кандидатка філологічних наук, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури, кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтваІванна Стефюк. Заняття відбувалося в рамках роботи Розмовного клубу української мови, до нього також доєдналися учасники організації «Я – Маріуполь».

«БУКОВИНО, МАМКО МОЯ, ВОВІК ТОБІ СЛАВА!»

fedkВідбувся VIII обласний конкурс читців творів Юрія Федьковича.

11 січня – в день пам’яті видатного українського письменника Юрія Федьковича – відбувся VIII обласний онлайн конкурс читців, які звернулися до творчої спадщини нашого краянина. 45 учасників від територіальних громад краю і Чернівців надіслали відеозаписи, засвідчивши свою шану Кобзареві Буковини, який 135 років тому відійшов у Царство вічної пам’яті. Серед його поетичних та прозових творів і наймолодші, і найстарші виконавці віднайшли ті вірші, поеми, байки і навіть повісті, які виявили їхні цікаві творчі пошуки, добрий виконавський рівень і неабиякі смаки щодо вибору інтер’єрів для зйомок. Уже втретє, зважаючи на події останніх років, організатори конкурсу – Буковинський центр культури та мистецтва і Видавництво газети «Буковина» – практикують такий формат.

ЕТНОПЕРФОРМАНС ПРО СОКРОВЕННІ СМИСЛИ

зображення viber 2023-01-16 03-10-21-077Старовинні й історично зумовлені буковинські коляди, різдвяні легенди про створення світу, традиції буковинської помани і маланкарські образи зблизька – такі місткі теми поєдналися в один етноперформанс «Традиції буковинського Різдва. Традиції буковинської Маланки». Дійство відбувалося в Арт-просторі на Кохановського, який очолює голова ГО «Вишиваний дивотвір», культурна діячка Одарка Кучерява, співорганізатор заходу - Буковинський центр культури і мистецтва (директор – заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк).

Оскільки Різдво Христове та увесь період зимових свят – це кульмінація року, до якої всі господарі ретельно готуються і в цю пору намагаються виглядати якнайкраще, всі присутні жінки мали змогу навчитися тонкощам українського хусткування. Провели інтерактивний майстер-клас співробітниця Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк та співробітниця Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки Любов Шилюк.

ГОВОРИЛИ ПРО СВЯТО МАЛАНКИ

1_3

14 січня відбувся перегляд документальної стрічки Андрія Бічера «Маланка - культура народу». Після перегляду присутні поспілкувалися із засновницею «Маланки-фест» у Чернівцях Оксаною Лелюк та з очільником Буковинського центру культури і мистецтва, етнографом Миколою Шкрібляком.