Олег Кандиба (Ольжич) – вчений зі світовим імʼям, археолог, культуролог, письменник та український націоналіст. Саме він свого часу відкрив світові феномен шипинецької культури – її артефакти віднайшли на Буковині ще в середині ХІХ століття, проте системно дослідив їх саме Олег Ольжич. Тема «буковинського Трипілля» щороку обʼєднує істориків, археологів, культурологів, літературознавців, музеєзнавців та етнологів та науково-мистецький семінар «Вогонь Трипілля», який вже традиційно проводиться в Клубі родинного відпочинку «Буковинська Троя» за ініціативи її директора, краєзнавця, громадського діяча, мецената Володимира Воронюка. Організатори заходу – КРВ «Буковинська Троя» та Буковинський центр культури і мистецтва (очільник – заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк).
«Буковина, можливо, недооцінює, що для нас зробив Олег Ольжич і який скарб – наші традиції. Керамічні знахідки, які випадково розкопав вчитель Василь Арійчук, Олег Ольжич назвав «буковинською Троєю» - варто лише дізнатися про свою культуру трохи глибше. Нинішній захід – в честь дня народження Олега Ольжича, це йому іменинна шана від Буковини. Щиро радий, що у співпраці з проектом «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва ми вже четвертий рік поспіль запалюємо «Вогонь Трипілля». Створено Громадський музей трипільської культури, у якому як оригінали артефактів, так і реконструкції авторства Людмили Смолякової та Сергія Богопольського; компанія «Glinko» створила для нас прототип трипільського поселення з розписами будиночків, а кожен з учасників заходу – науковці та митці- наповнюють це дійство фаховими дослідженнями та інтерпретаціями». І це чудово, що імʼя Олега - обʼєднує», - зазначив Володимир Воронюк.
З вітальними словами до гостей заходу звернувся Неполоковецький селищний голова Григорій Храпко, котрий наголосив: принципово важливо, щоби буковинці розуміли славу Шипинецької землі, знали про витоки її культури.
Етнологічні аспекти трактування шипинецької неолітичної кераміки і феномен Олега Ольжича як культуролога-україніста розкрив присутнім очільник Буковинського центру культури і мистецтва Микола Шкрібляк. Дослідник також акцентував увагу аудиторії на тому, яке середовище формувало світогляд Олега Ольжича, в якій родині та на яких цінностях він вихований.
«Нам потрібно думати вже відтепер, як ми маємо вшанувати 115-річчя від дня народження Олега Ольжича і 5-річчя «Вогню Трипілля». Цей захід, який уже став доброю традицією, засвідчив, що імʼя Олега Ольжича – необхідне для розуміння історії та культури нашої держави. Є ті наріжні камені світогляду, на яких тримаються засадничі принципи – постать Олега Кандиби-Ольжича та його вклад в україністику – це саме таке імʼя»,- зазначив Микола Шкрібляк.
У науковому семінарі з ґрунтовними аналітичними доповідями виступили кандидатка філологічних наук, культурологиня Лариса Бережан; кандидатка філологічних наук, методистка Буковинського центру культури і мистецтва Ольга Меленчук; кандидат історичних наук, співробітник кафедри етнології, античної і середньовічної історії факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету Микола Ільків; член Національної спілки археологів України, краєзнавець Віктор Грига; директор Опришенського музею археології та етнографії Микола Боднарюк; кураторка етнографічного проекту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук, письменниця Іванна Стефʼюк; а також реконстукторка, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України, членкиня Спілки дизайнерів України Людмила Смолякова.
На завершення наукового семінару етнографиня Іванна Стефʼюк провела для відвідувачів «розкопки знаків» з передбаченнями, а також візуальну мандрівку одяговими традиціями від Трипілля до сьогодення. Зокрема, одягові традиції Трипілля (сучасна інтерпретація) продемонстрували на прикладі авторських костюмів дизайнерки Оксани Башинської, традиції ж ХІХ-ХХ століття присутні вивчали на знаковій системі буковинської намітки з приватної колекції Миколи Шкрібляка.
Гостями заходу стали, окрім запрошених доповідачів, а також мешканців Неполоковецької ТГ, гості з Кіцманя, а також Клуб підприємців Буковини (м.Чернівці) та делегація творчої інтелігенції з прикарпатського Покуття.
Один із гостей, письменник та журналіст Володимир Чипига (м.Снятин) по завершенні дійства охарактеризував постать Олега Ольжича так: «Найбільший інтелектуал українського націоналізму».
На завершення всі присутні вже традиційно виконали імпровізований танець біля трипільського вогнища і пообіцяли одне одному зустрітися у тому ж складі вже на ювілеї Олега Ольжича.
Фото Анатолія БОЙДИ
http://bukcentre.cv.ua/index.php/tradytsiina-kultura/inshe/5390-bukovyna-vshanuvala-naibilshoho-intelektuala-ukrainskoho-natsionalizmu.html#sigProGalleria5e90deea8e