(Роздуми до етнопроєкту "Буковинське Різдво")
Запис перший
Відсьогодні починається підготовка до зустрічі з чудом. З чудом народження Сина Божого, підготовка до зустрічі з Різдвом.
Так, всі ми кажемо словосполучення "зустріти Різдво", але що вкладаємо цю фразу? Накрити святкові столи, прийняти колядників, привітати рідних, а ще? Недарма кажуть: святкуючи Різдво, не забудьмо про Іменинника.
Наші предки вірили: до Різдва треба приготуватися відповідною зміною в раціоні, прибравши звідти скоромне (яйця, молокопродукти, м`ясне). Ці харчові обмеження дисциплінують силу волі того, хто постує, і він добровільно відмовляє собі в харчових благах. Так, піст - це не дієта, і він потребує обмеження в розвагах та веселощах, він потребує ретельнішої молитви тощо.
Наші предки вірили також, що Пилипівкою, яка починається відсьогодні, закінчується осіннє обрядове коло. До речі, у цей гранично особливий рік багато де сніг випав вперше саме сьогодні, в перший день Пилипівки. Символічно, правда?
Цьогоріч ми, на жаль, не зможемо зібратися на багатолюдне обласне свято "Від Різдва Христового до Йордану", не утворимо колядницьке коло, не буде нас брати назбитки весела Маланка. Але буде щось інше. Готуємо для вас душевне, відверте, дуже особливе "Буковинське Різдво". Наш етнопроєкт триватиме від сьогоднішнього дня - 28 листопада - і до Стрітення Господнього, 15 лютого. Цього такого переступного року наше традиційне свято прийде в домівки кожного з вас - досить лише відкрити наш онлайн-сторінку і впустити його.
Так, до Різдва треба готуватися, і сорокаденна Пилипівка - якраз для цього. Сьогодні, коли Україна в скорботі згадує жертв усіх невинно замордованих голодом, хочеться поставити своїй душі кілька запитань:
- якщо по щирості, коли людина відмовляється від харчових обмежень у постуванні і каже "Головне не те, що підносиш до рота, а те, що виходить з рота" - чи не заспокоює вона цією фразою власне небажання жертвувати, духовно працювати над собою?
- Різдво у окопах війни, Різдво у засланні, Різдво на чужині - людина не приготувала канонічних 12 страв, але відчайдушно колядувала з однодумцями і Різдво настало. Що в її душі запалило Різдво?
- чим є для Вас особисто українська традиція, зокрема й духовна?
- що особливого про Різдво Ви би розповіли нам?