Свято української військової честі

 

СВЯТО УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ ЧЕСТІ ТА ЗВИТЯГИ14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці або святої Покрови. Для православних українців це свято – не лише одне з найбільших релігійних свят осені, але й свято української військової честі та звитяги. У серпні 1999 року Указом Президента України цей день було проголошено Днем Українського козацтва. Віддавна козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою.

 Важливість цього дня засвідчує й те, що саме на святу Покрову козаки обирали нового отамана. Це свято знайшло своє продовження і в наш час. 13 жовтня Президент України підписав указ про відзначення дня захисника України саме 14 жовтня. Віднині саме у цей день українська громада вшановувє своїх захисників.

 14 жовтня у місті Вижниця відбувся перший районний фестиваль патріотичної пісня «Пісні нескореної волі». У фестивальній програмі свій творчий доробок представили аматори Вижницького району клубних установ, бібліотек, Вашківецького медичного коледжу. Глядачі тепло й емоційно сприйняли виступи гурту «Калинове гроно» Міліївського СБНТД, фольклорного колективу «Бабинські свашки» села Бабино, вокального ансамблю «Берегиня» Вашківського МБНТД, вокального ансамблю Коритненського СБК, народного аматорського вокального ансамблю «Рута» і тріо «Вербиченька» Вашківецького медичного коледжу, дуету у складі Юрія Боб'яка та Юрія Мойсея Іспаського СБНТД, дуету у складі Василя Овадюка та Олени Решко, квінтету Мигівського СБНТД. Привернули увагу виступи таких виконавців, як Людмила Фалібога (студентка 4-го курсу Вашківецького медичного коледжу), Василь Овадюк, Світлана Павлюк Міліївського СБНТД, Олег Дутка Мигівського СБНТД, Анатолій Шемендюк Лукавецький СБК, Катерина Марчук Заріччянський СК, Адам Марчук Берегометський СБК.

 У концертній програмі прозвучали українські народні, повстанські, стрілецькі пісні, пісні українських авторів. Своїми цікавими та зворушливими поетичними рядками поділилися Катерина Макаренко (Берегометський СБК), Валентина Новошецька (бібліотекар села Бережниця), Йосип Котузяк з Вижниці. Усім учасникам фестивалю було вручено подяки за участь у районному фестивалі «Пісні нескореної волі».

 Одночасно з фестивалем на площі міста проходила благодійна акція «Щит Покрови Вижниччини – українському війську». Основна ідея акції – не просто збір коштів на потреби українського війська, але й відродження історичних традицій. Ще під час Першої світової війни в Австро-Угорщині існувала традиція виготовляти різні дерев’яні моделі щитів, в які забивалися цвяхи. Вартість одного цвяха – 1крона. Загальна виручка від забивання цвяхів поступала у різні фонди допомоги населенню, яке потерпало від війни. Перша подібна акція на Буковині відбулася наприкінці серпня 1915р. у с. Берегомет на Сіреті. Виручені кошти від продажу цвяхів для забивання у дерев’яну модель були спрямовані у фонд допомоги вдовам і сиротам Гуцульських стрільців. Завдяки пошуковій роботі вчителя Вижницької ЗОШ І – ІІІ ст. ім. Ю.Федьковича Ігоря Мерещука цього року вижниччани відродили цю давню традицію обцвяховування дерев’яного щита. Зібрані кошти нашої акції «Щит Покрови від Вижниччини – українському війську», а це близько 4 000гривень, передали на потреби української армії.

Відзначення свята Покрови Пресвятої Богородиці завершилося святковою програмою, представленою у приміщенні Вижницького РБНТД. Жителям та гостям міста була представлена літературно-музична постановка «Володимир Івасюк повертається» за книгою заслуженого журналіста України В.Нагірняка «Орфей Собору Нації». У патріотичній концертній програмі прозвучали пісні В.Івасюка у виконанні гурту «Струни Орфея» – молодих, талановитих співаків з Верховинського району Івано-Франківської області – лауреатів та переможців всеукраїнських та обласних пісенних конкурсів і фестивалів.