«Вишиванка- генетичний код українського народу»

Українська вишиванка - самовираження нашого народу, вона є відображенням цінностей, традицій, культури та історії. Крім того, вишита сорочка - модний у всьому світі тренд. Недарма в Україні людей, яким таланить у важких життєвих ситуаціях, щасливчиків, називають «народженими в сорочці». За цим висловом криється глибокий зміст. У слові «сорочка» закладено сорок енергій, що, за давніми віруваннями, надавали повну опіку небес.

Секрет криється не лише у формі полотна, а й у системі символів, нанесених на сорочку. Саме з метою отримання знань про сакральність вишиванки у Виженській ЗОШ І-ІІ ступенів провели майстер-клас «Вишиванка-генетичний код українського народу». Завдяки майстру народного мистецтва, члену Національної спілки майстрів народного мистецтва України Марині Задорожній учні дізналися про секрети буковинських вишиванок та навчилися власноруч робити мережку.

Цікавий факт: у давнину форма сорочки нагадувала містичну для наших пращурів фігуру – квадрат, повністю закритий простір, що захищає свого господаря від негативного впливу оточуючих. Квадрат – символ божественного простору.

Відомо, що найдавніші сорочки складалися саме з шести чотирикутників різної величини, співвідношення між якими давало так звану золоту пропорцію. З`єднували чотирикутники між собою чорними нитками у формі хрестиків. Адже хрест був наділений силою «розтинати», знищувати злу енергію, а чорний колір - її поглинати.

Галина БЕНЬКО,

вчитель Виженської ЗОШ,

член НСМНМУ