Ювілейна виставка Володимира та Надії Ворончаків

     23 серпня 2016 року Володимиру Івановичу Ворончаку, заслуженому майстру народної творчості України, майстру художньої обробки дерева, голові Буковинського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреату обласної премії ім. Г.Гараса, Всеукраїнської премії ім. Д. Щербаківського, директору Вижницької художньої школи виповнилося 65 років. Як справжній митець Володимир Іванович відзначив свій ювілей черговим творчим звітом. У день його народження відбулося урочисте відкриття ювілейної виставки Володимира та Надії Ворончаків «Гомін віків».

Наш ювіляр назавжди закохався у народне мистецтво ще тоді, коли навчався в Хоростківській середній школі на Тернопіллі. Згодом закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва, відділ «Художня обробка дерева» та Одеській педагогічний інститут ім. К.Ушинського.

Володимир Ворончак чудово володіє характерними прийомами традиційного формотворення у такому рідкісному нині виді народного мистецтва, як художнє бондарство малих форм з випалюванням. За роки творчої праці майстер у створенні речей виробив притаманний йому власний стиль. Неспроста колись він був одним з найкращих учнів заслуженого майстра народної творчості України Івана Грималюка з села Річка на Косівщині.

У своїх роботах Володимир Іванович надає перевагу дещо призабутим формам (коновки, дійнички, ложкарі, бочівки), але створює й сучасні вироби – вази, фруктівниці, цукорниці, діжечки. Вміло та професійно використовує різні прийоми побудови орнаменту: вертикальний, на діагоналях, горизонтальний, сітчастий. Окремо слід відзначити його великодні кошики – «дорінники», у яких майстер використовує техніку ажурних прорізів, що є своєрідними символами народного мистецтва краю.

Цікавими, неординарними та змістовними у художньо-естетичному вирішенні є його різьблені орнаментальні тарелі «Карпатська містика», «Леґінь», «Чічка», «Привиди Карпат», свічники «Аркан», «Клятва опришків», «Хрещатий», «Дерево життя», скринька «Писанка» та ін.

Роботи Володимира Ворончака характеризуються пошуками декоративної виразності й своєрідності буковинського стилю орнаментування. Відомий майстер удосконалює техніку художнього випалювання, яка водночас слугує літописом народної думки, вираженої в орнаментальних мотивах.

         Надія Ворончак – дружина пана Володимира, майстер народної іграшки. Вони творить декоративні та ужиткові речі, прикрашені аплікацією, авторську іграшку, серветки, декоровані випалюванням. Пані Надія також закінчила Вижницьке училище прикладного мистецтва та Одеський педагогічний інститут ім. К.Ушинського. Уподобання майстрині, – перш за все, авторська іграшка на основі народних традицій. Ці вироби характеризує статичність, функціональність, лаконічність форм та казковість образів.

Творчість родини Ворончаків – це вдале та переосмислене продовження національних традицій краю, виражене в орнаментальних символах, яким притаманна органічна єдність, доцільність, виразність та естетичність.

Анна ВАТАМАНЮК,

провідний методист Вижницького РБНТД