Огляд-конкурс «Легенди, перекази рідного краю»

Без історії немає майбутнього. Ці слова відомі всім, проте мало хто з замислюється над тим, що перше знайомство з історією відбувається через легенди. Любов до рідного краю, рідної землі оспівана в незабутніх легендах, переказах, казках, бувальщинах, збережена тисячолітньою народною мудрістю далеких пращурів.

Найчастіше легенди та перекази пов’язані із заснуванням топонімічних назв сіл, кутів, річок, ставків, потічків, доріг, лісових масивів, могил, хрестів, урочищ та ін. Водночас саме з легенд та переказів дізнаємося про події минулого, про боротьбу з різного роду ворогами (половцями, турками, татарами) та набігами турецько-татарських завойовників. Наші предки вміли оспівувати і людські почуття, кохання, вірність, благородність, доброту.

29 вересня 2012 року Сторожинецьким районним Будинком національних культур вперше проведено огляд-конкурс «Легенди, перекази рідного краю», якому передувала кропітка дослідницько-пошукова робота. У конкурсі взяло участь понад 20 виконавців.

Більшість виконавців поставилась до усної народної творчості, записаної від старожилів свого села, з захопленням та повагою. Кожен по-своєму, інтонаційно чисто, зі збереженням колориту місцевого говору, додаючи елементи театралізації та музичного фону доносив до глядача дух минувшини. В пам’яті присутніх надовго збережеться відгук легенд та переказів «Любов сильніша за страх», «Аннина гора», «Ілларієве поле», «Криниця журавля», «Криниця Штефана», «Чел Маре», «Джиголин дуб», «Червона калина», «Три могилки», «Зозулин горб» та цілої низки леген, що розкривають секрети топонімічних назв сіл, кутів, хуторів, доріг, допомагають пізнати рідну землю, заглянути в глибину століть.

«Зібрані найцінніші пласти усної народної творчості стануть гідним дарунком молодому поколінню», - вважає методист УМЦКБ Ольга Магдюк. І з цим не можна не погодитися.

А переможцями конкурсу стали:

- Кедик Лариса (с.Нижні Петрівці), Косован Тетяна (с.Банилів-Підгірний) – І місце;

- Білінська Ніна (с.Комарівці), Малованюк Ірина (с.Заболоття) – ІІ місце;

- Козак Наталія (с.Заволока), Вонча Ніна (с.Тисівці) – ІІІ місце.

Серед дитячих колективів:

- Дитячий фольклорний колектив с.Михальча (керівник Марія Піта, Шершень Евеліна м.Сторожинець) – І місце;

- Тарновецька Юлія (с.Стара Жадова), Вікірюк Анастасія (с.Діброва) – ІІ місце;

- Васильківська Меліна (с.Глибочок), Пуюл Вікторія (с.Жадова-Майдан) – ІІІ місце.