Районний етнофестиваль «Джерела наших оберегів»

Районний етнофестиваль «Джерела наших оберегів»У рамках районного етнофестивалю «Джерела наших оберегів» у населених пунктах Сокирянського району відбуваються урочисті заходи. Фестиваль «Джерела наших оберегів» проводиться відповідно до розпорядження Сокирянської районної державної адміністрації і має за мету збереження та відродження народних звичаїв і обрядів, якими так багата наша країна, зокрема Сокирянщина. У сучасних умовах, коли український народ змушений зі зброєю в руках захищати свою землю, очевидно, що саме знання рідної історії, власної культури роблять нас сильнішими у боротьбі з ворогом.

Районний етнофестиваль «Джерела наших оберегів»

Клубні працівники з великим ентузіазмом і творчістю підійшли до підготовки заходів у кожному населеному пункті району. Вражають задуми і творчий підхід до справи: у кожному селі заплановано провести оригінальні дійства, притаманні саме цьому населеному пункту.

 Фольклорні заходи, які проводяться у рамках фестивалю є своєрідним творчим звітом клубних установ району перед населенням. Фестиваль – чудова можливість продемонструвати все, над чим працювали останні роки: відродження традицій, звичаїв, обрядів, запис і збереження фольклорних пісень, легенд та переказів. Під час фольклорних свят організовуються виставки робіт майстрів народного мистецтва, які успадкували від своїх предків стародавні ремесла, такі як вишивка, ткацтво, гончарство, різьба по дереву тощо. Цікавими є назви заходів, які уже відбулись, зокрема «Василівська клака», «Храмове свято у Коболчині»...

Районний етнофестиваль «Джерела наших оберегів»

У Ломачинцях

 В останню неділю червня на затишному подвір’ї клубу с.Ломачинці зібралися люди різного віку, щоб стати учасником фольклорного дійства, яке підготували працівники культури села та учасники народного аматорського фольклорного колективу «Берегиня». Для всіх була інтригою назва свята - «Варись, варись борщику», тож більшість мешканців села скористалися запрошенням прийти до клубу з великою мискою та ложкою.

 Найбільшу увагу присутніх привернуло багаття, над яким чарували найкращі куховарки села: вони у величезному баняку розпочали варити справжній український борщ по-особливому, Ломачинецькому, рецепту. Аромати диму, варених овочів та смаженої цибулі просто притягували до себе людей. З кожною хвилиною збиралося дедалі більше глядачів.

 Свято розпочалося…Сільський голова Василь Тодорович розповів у своєму вітальному слові про гарні звичаї та традиції українського народу. Дійство складалося з декількох частин: доки варилася улюблена страва українців, ведучі свята у розповідали про борщ та рецепти його приготування. Усе це поєднувалося з народними та популярними піснями: патріотичними і ліричними, сумними і веселими. У концертній програмі прозвучали пісні у виконанні Євгенії Березовської, Євгенії Образцової, Наталії Ткач, Марії Маковійчук, Олександри Жарюк, Олени Глушко. Сучасні українські пісні подарували усім присутнім й гості свята – Анастасія та Алла Чабан. Найбільше оплесків було адресовано наймолодшій учасниці програми Даринці Дудун. В ході свята прозвучали вірші та жарти у виконанні Тетяни Хоменко та Олени Бузурної.

 Бурхливими оплесками глядачі зустрічали учасників народного аматорського фольклорного колективу «Берегиня», адже в репертуарі цього колективу багато народних українських та старовинних пісень нашої місцевості. А ще «Берегиня» виконала для своїх односельчан пісні про Ломачинці, які написали їх земляки Дмитро Павлюк («Відцвіли в Ломачинцях сади») та керівник колективу Ігор Чабан («Пісня про Ломачинці»).

Нарешті борщ зварився…

 Куховарки Вікторія Концеренко, Анатастасія Маланчук, Катерина Дудун, Вікторія Скутельник пригощали всіх смачною стравою, до якої подавали ще й пампушки з часником.

 На завершення свята, начальник відділу культури Сокирянської райдержадміністрації Раїса Горн подякувала його організаторам, аматорам сцени та глядачам за участь у районному фестивалі. У своєму виступі Раїса Горн підкреслила, що тільки той народ, який пам’ятає свою історію, зберігає свої звичаї, традиції і обряди, збереже свою незалежність.

Районний етнофестиваль «Джерела наших оберегів»

У селі Кулішівка

 Батьківщина починається з батька-матері, рідної мови, з місця, де ми народились. А Україна – це наша Батьківщина, це історія мужнього народу, що віками боровся за свою незалежність. Українці свято бережуть свої звичаї і традиції, одна з яких – посиденьки, які мають місце лише тоді, коли є можливість відпочити, - у святкові дні. Посиденьки – це чудова нагода поспілкуватися, повеселитися, поспівати та влаштувати забави.

 Цими днями у с. Кулішівка відбулося цікаве свято, на яке зібрались шанувальники народної творчості, гості села – усі бажаючі взяти участь у фольклорному дійстві «Українські посиденьки». Зі святом усіх присутніх привітали Кулішівський сільський голова Галина Харабара, начальник відділу культури Сокирянської райдержадміністрації Раїса Горн.

 Аматорам с.Кулішівка вдалося відтворити на імпровізованій сцені атмосферу сільських посиденьок. Тут були і сценки, і пісні, і танці, і жарти… Вдячні глядачі підтримували аматорів дружніми оплесками, адже їх зачарували своїм співом Ольга Харабара, Тетяна Харабара, Людмила Чорноморець, Ольга Фрицак, Світлана Андронік. Додали гарного настрою дійові особи з театралізованих сценок, вдало зіграних учасницями аматорського драматичного колективу Світланою Кирильчук та Інгою Марчук. Усі щиро всі сміялися над гуморесками, які виконала Ольга Харабара.

 Майданчик, на якому виступали учасники свята, був прикрашений виробами місцевих майстринь – Людмили Чорноморець, Антоніни Калабалик, Ганни Василіки, Ганни Кисиленко.

 Після завершення свята глядачі не поспішали розходитись: хотілося ще трохи побути в атмосфері свята й обговорити оригінальне дійство, підготовлене працівниками культури села. До того ж посиденьки – перший масштабний й надзвичайно цікавий захід, проведений для жителів села за останні роки.

У с.Волошкове

 Ярмаркове дійство «Чим хата багата» у придністровському мальовничому селі Волошкове не залишило байдужим нікого з присутніх. У Волошковому – гарні люди, чудові традиції та щирі глядачі. Оригінальне свято у с.Волошкове відбулося завдяки творчому підходу працівників клубної і бібліотечної установ села, за участі директора і викладачів навчально-виховного комплексу, працівників сільської ради та аматорів Раїси Чорної, Павла Швеця, Віктора Скрипника, Анастасії Короташ, Марії Микитюк, Катерини Склярук, Юлії Паскал, Юлії Решетнік, Миколи Патерюка та ін.

 Перед початком заходу сільський голова О.В.Чорний оголосив хвилину мовчання у знак пам’яті й шани про тих, хто загинув, відстоюючи незалежність України в антитерористичній операції.

 Всупереч усім труднощам, українці вміють і віддано боронити свою землю, і гарно жити на своїй землі, старанно працювати, щиро веселитись…

 Упродовж усього ярмарку не вщухали оплески: дійство викликало жвавий інтерес глядачів. Оплески лунали і коли торгувались кумасі, і коли козу продавали, і коли кум до бані куму запрошував… Всіх епізодів – цікавих і дуже смішних – не перелічити. Втіху і задоволення від свята отримали і дорослі, і малі. До того ж усіх учасників ярмаркового дійства пригощали квасом та смачними пиріжками.

 Жителям села було особливо приємно почути виступ начальника відділу культури Сокирянської райдержадміністрації Раїси Горн, яка наголосила, що у селі Волошкове панує особлива атмосфера творчості, тепла і доброти. А глядачі завжди щиро підтримують усіх, хто виходить на сцену в якості актора.

 Заходи у рамках районного етнографічного фестивалю «Джерела наших оберегів» заплановано провести у кожному населеному пункті. Найкращі аматорські колективи братимуть участь у районних святах з нагоди Дня меду, Дня Державного прапора та Дня незалежності України.