З джерел коду нації

Цього разу щорічна виставка пам’яті Георгія Гараса, яку традиційно проводять працівники Чернівецького обласного краєзнавчого музею, об’єднала дві дати: 45 років з дня смерті Майстра та 110 років від дня народження дружини митця - Одокії Гарас.

Художник і майстриня, яка втілювала на полотні його неповторні узори, - два крила унікальної буковинської родини. Прижиттєве спілкування з Георгієм Олексійовичем та Одокією Петрівною наповнило людяністю і надихнуло не одну чутливу душу. Про це у своїх спогадах розповіли заслужені артисти України - Марія та Володимир Лобураки – дует «Скриня», працівник культури Олена Славінська, якій Георгій Гарас під час дипломної практики допоміг створити декорації до вистави аматорського театру, заслужений майстер народної творчості Михайло Покиданець, який реставрував вишивку Одокії Гарас, бувший керівник Путильського району Андрій Коцюба. Саме завдяки його зусиллям у Путилі була створена міжколгоспна фабрика з переробки вовни, вироби якої прикрашали узорами Гараса, а ліжники і рушники з цими узорами неодноразово були відзначені призами на всеукраїнських, всесоюзних та міжнародних виставках.

Розповідь про життєвий і творчий шлях митця продовжили лауреати обласної премії за збереження, відродження і розвиток народного  мистецтва Олена Чайка і Дарія Стасюк, директор УМЦКБ, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк, завдяки якому цю премію й було запроваджено.

Цікаво й змістовно розповіла про минулорічну виставку «Вишиваний дивотвір» з нагоди 115-ї річниці від дня народження Георгія Гараса директор рукодільної мережі «Санта» Одарка Кучерява. На вивчення та втілення ідей митця був спрямований колективний проект «Обрус Гараса» (ідея Олени Чайки), який зареєстровано у Книзі рекордів України, дитячий проект «Ми і Гарас», дизайнерський проект «Графічні ідеї моди», інсценізація уривку за книгою науковця Євдокії Гаврищук-Антонюк «Вічні скарби Георгія Гараса», творча експедиція учасників виставки до меморіального музею-садиби Гараса у Вашківцях і висадження пам’ятного дерева магнолії.

Приємно відзначити, що новими учасниками цьогорічної виставки у музеї стали постійні учасники «Вишиваного дивотвору» Анна Бугай і Марина Микуляк з творами, які (як і твори Юрія Антонюка, Лариси Канюк, Олени Чайки, Ольги Денисової, Наталії Ланівської) «дебютували» на «Вишиваному дивотворі»-2016, присвяченому творчості Георгія Гараса. Разом з творами Михайла Покиданця, Любові Васкул, Дарії Стасюк, Діани Новак, Анни Кривобок, Валентини Чепух (посмертно) - це яскраве свідчення того, що мистецький спадок геніального буковинця надихає, вчить і служить сучасному поколінню.

Лариса СВІТЛИК