«Душа народу в килимі цвіте»

25 червня в Кельменцях вдруге відбувся регіональний фестиваль народного мистецтва «Душа народу в килимі цвіте», організатори якого - відділ культури районної державної адміністрації та Кельменецька селищна рада.

Фестиваль розпочався покладанням квітів до пам’ятника Т.Шевченка та святковою ходою всіх учасників мистецького свята.

Прологом до фестивалю стали виступи народного хору с.Дністрівка з піснею «Добрий день, тобі Україно» та колективу народного танцю «Розмай» з танцем «Бессарабський святковий». 

З вітальним словом виступив голова районної державної адміністрації Віталій Швець, який висловив переконання, що у цього фестивалю є велике майбутнє, адже він відновлює українські звичаї, традиції, якими завжди дорожили наші прадіди, він втілює одну єдину сутність, що могутній той народ, у якого є міцне родове коріння, який живиться святими набутками рідної землі.

Особливо щиро на святі зустрічали гостей із Сторожинеччини, Вижниччини, Кіцманщини, Сокирянщини та Кам’янця-Подільського Хмельницької області, делегації яких очолили начальники відділів культури райдержадміністрацій.

«Кельменецький край славиться своїми різнобарвними килимами, традиції ткацтва зберігаються у кожному селі, - підкреслила у своєму виступі начальник управління культури обласної державної адміністрації Віра Китайгородська.  Атмосфера виготовлення килимів мені до болю близька з самого дитинства. Пам’ятаю все до дрібниць». Насправді, адже мама Віри Микитівни - Вікторія Андріївна Китайгородська - відома килимарниця, лауреат обласної мистецької  премії імені Георгія Гараса.

Завідувач навчально-методичним кабінетом організації культурно-мистецьких проектів та міжнародної співпраціучбово-методичного центру культури Буковини, голова Чернівецького обласного осередку Національної хореографічної спілки України Іван Петрусяк вручив почесний кубок та подяку аматорському колективу народного танцю «Розмай» Кельменецького РБНТД (керівник В.Паламарчук) за перемогу в номінації «За краще втілення балетмейстерської постановки на основі місцевої хореографічної лексики», на обласному фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва «Буковинське коло».

Бессарабському килиму притаманний особливий квітковий орнамент. Майстрині - берегині цього своєрідного ремесла на Кельменеччині виготовляють килими, наче справжні витвори мистецтва, адже на своїх виробах вони немов малюються справжні картини, навіть  образи святих.

Кращих килимарниць краю - Вікторію Китайгородську з Нагорян, Раїсу Кривов’язу з Бабина, Ніну Семенюк та Марію Вишинську з Дністрівки Кельменецького району, Оксану Троян з с.Селище Сокирянського району - було відзначено грамотами та подяками.

Ознайомитися із місцевими обрядами, пізнати звичаї та традиції гостей можна було у фольклорному блоці "З народного напившись джерела…". Обряд парування відтворив народний аматорський фольклорний колектив «Дністрові серпанки», а фольклорні колективи «Зоряниця» та «Оберіг»  продемонстрували  обряд складання посагу нареченої. Із особливостями традицій новосілля ознайомив присутніх народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Прялочка» (БК с.Селище Сокирянського району). Жартівливі пісні дарував народний фольклорно-етнографічний колектив «Молодички-жартівнички» з с.Чорногузи Вижницького району.

Про село Росошани, його працьовитих та щирих людей у своїй презентації: «Моє село – це пристань мого серця», розповіла Росошанівський сільський голова Світлана Кучейник  спільно з вітальною групою.

До фестивалю  долучилися мешканці сіл Кельменеччини, окремі народні майстри та організації.  Ошатні палатки делегацій сіл були прикрашені килимами, вишитими рушниками, старовинними сорочками, серветками, картинами, сучасними костюмами, які радувували своїм різнобарв’ям. Не обійшлося і без щедрих частувань із троїстими музиками. Сільські голови гостинно запрошували  поласувати традиційними бесарабськими смаколиками.

Під час мандрів містечком майстрів «Наш наддністрянський край» милували око картини кельменчанки Ольги Твердохліб, вироби із лози Михайла Олійника із (с.Новоселиця), з використанням кавових зерен та мішковини Ангеліни Верлан, роботи вишивальниць із Кіцманщини та Сокирянщини. Ковані вироби представили учні групи електрозварювальників Кельменецького професійного ліцею. Справжній майстер-клас виготовлення гончарних виробів провів гончар із Коболчина Іван Гончар та запросив усіх відвідати відомий музей гончарства на Сокирянщині. Члени спортивно-патріотичного загону «Шершень» провели тренінг із бойового мистецтва «Козацькі бойові забави».

Вразила своєю колоритністю виставка робіт викладачів та вихованців Кельменецької художньої школи: ткацькі вироби, виготовлені власноруч,  яскраві  картини та цікаві малюнки.  

Опісля всіх запросили на святкову концертну програму «Заспівай, земле кельменецька, солов’їні чарівні пісні», в якій взяли участь народний аматорський ансамбль народного танцю «Зеленчани», фольклорний колектив «Козачка» с.Киселів Кіцманського району, народний аматорський ансамбль народної музики «Подільський дивограй» Кам’янець-Подільської міської дитячої школи музики, солістка та художній керівник Вижницького РБНТД Ольга Дроняк, аматорський ансамбль народної пісні «Родина» Кельменецького РБНТД .

Приємним дарунком для учасників фестивалю став виступ народного театру пісні «Пісенне мереживо» із  Кам’янець-Подільського районного центру культури та мистецтв. Особливо припали до душі глядачам у їхньому виконанні «Попурі» на теми українських народних пісень в обробці Ольги Токар. Запам’яталися й запальні танці у виконанні народного аматорського ансамблю народного танцю «Мугурєл» з с.Нижні Петрівці, що на Сторожинеччині. Вразив українськими піснями народний аматорський хор «Любисток» та чоловіча група цього хору БНТД с.Коболчин Сокирянської об’єднаної територіальної громади.

Ведучими фестивалю були Алла Коржос та Юрій Дерев’янко.

За вагомий внесок у справу збереження традицій народної культури, відродження пісенних скарбів рідного краю та участь у регіональному фестивалі народного мистецтва «Душа народу в килимі цвіте» учасників фестивалю було нагороджено подяками відділу культури райдержадміністрації та цінними подарунками, які вручили начальник відділу культури райдержадміністрації Наталя Чепурняк та Кельменецький селищний голова Сергій Буняк.

На завершення мистецького свята відбулися «Фестивальні гостин в кельменецькій родині», де всіх пригощали стравами традиційної бессарабської кухні.

Спонсорську допомогу у проведенні фестивалю  надали Кельменецька селищна рада, управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, колектив Кельменецького ліцею, колектив професійного ліцею, Кельменецький РЕМ, ВУЖКГ та приватні підприємці О.Ряба, М.Зіневич, І.Довганчин, Ю.Андрущак.