Свято Івана Купала на Кельменеччині

      

Ой на Івана та й на Купала

Там дівчинонька квіти збирала,

Квіти збирала, в пучечки клала

Марену, деревце зелене уквітчала.

Ну, а хлопці на Купала

Цілу ніченьку не спали,

Опудало купальське споряджали.

 

Ой на Івана та й на Купала. Уся молодь та Вовчинецька громада гуляла. Та й не тільки, бо було багато гостей з інших сіл Кельменецького району. Тут біля ставка провели дуже гарне народознавче, фольклорно – етнографічне свято…

       Свято літнього сонцестояння, тепла, вуличної зелені, молодості та кохання. За язичницьким повір’ям, це – ніч шлюбу бога літнього сонця Купала з богинею води Мареною. Від того як вшановували це свято залежав майбутній урожай, тому під час свята слід було «пошлюбувати» Купала з Мареною. Саме це дійство і відтворили на святі директор БК с. Вовчинець Яна Биховська разом із учасниками дитячого любительського об’єднання «Веселка», котрі постійно беруть участь у заходах і є аматорами сцени.

         Вони і Марену прикрасили, і солом’яника «козуба» притягли та зробили з нього опудало Купала. Наприкінці свята його разом із Мареною «спарували» у священному, святковому вогнищі.

         Дівчата за давнім звичаєм спустили на воду віночки, сплетені власноруч.

 

                                                                             Пущу віночок на чисту воду,

                                                                            Чи хто прилине на мою вроду,

                                                                            Пливе віночок, вогонь сміється

Хай до коханого він приб’ється

 

         І кожен віночок виловив парубок, і кожна дівчина знайшла собі пару…

А потім на іншому березі ставка запускали у воду вогняне колесо – знак Вогневика, що настав час купальське вогнище запалювати. Воно горіло ясно, шалено, довго – як і молоде кохання. Молодь парами стрибала через нього чим і заохотила багатьох присутніх.

      На свято завітала сільський голова Валентина Іванівна Жулепа, котра привітала усіх присутніх та нагородила подяками та почесною грамотою най активніших учасників святкового дійства. За чудовий настрій і прекрасне свято подякувала усім директор РБНТД Алла Ілаш.

         Музичні вітання лунали від Юлії Пислар, Анни Максимчук та у виконанні директора БК Яни Биховської прозвучала етнічно-стилізована пісня «Ой на Івана, ой на Купала», підняли настрій усім присутнім Оксана Унгурян та Тетяна Алексеєва у ролях баби Палажки та баби Параски. Бажаючі пригощалися смачними стравами приготовленими на природі та насиченими ароматом вогнища: юшкою, банушем зі шкварочками та бринзою, смаженою картопелькою.