Зустріч із краєзнавцями на Кельменеччині

        30 березня у Кельменецькій центральній районній бібліотеці відбулася творча зустріч із краєзнавцями району - Анатолієм Писларем (с.Коновка), Віктором Вакулою (с.Бернове) та Ігорем Дєдовим (с.Ленківці) під назвою «Мій край, моя історія жива».

Ведуча заходу - бібліотекар Віоріка Дєдова представила присутнім фольклористів, краєзнавців, істориків, які не дають відійти у небуття легендам, традиціям, звичаям, історичній та культурній спадщині народу. Вона ознайомила публіку з їхніми біографіями, життєвим й творчим шляхом.

Анатолій Пислар – вчитель історії, відмінник народної освіти України, колишній директор шкіл сіл Коновка та Вороновиця, державний службовець, автор книг «Рідна сторона. Коновка: історія села» та «Флотське покоління з села Коновка».

Віктор Вакула – вчитель історії, колишній директор школи та сільський голова села Бернове. Нині – директор музею історії села на громадських засадах, член республіканського центру розвитку музейної справи. Автор книги «Перлина над Дністром. Історичний нарис про село Бернове».

Ігор Дєдов – учитель історії та українознавства навчально-виховного комплексу села Ленківці, вчитель-методист, відмінник освіти України, громадський директор музею історії села Ленківці. Автор книги «Історія села Ленківці» та 6-ти навчально-методичних посібників і програм історико-краєзнавчого характеру.

Протягом творчої зустрічі відбулося обговорення книг «Рідна сторона. Коновка: історія села», «Флотське покоління з села Коновка» (автор – А.Пислар), «Перлина над Дністром. Історичний нарис про село Бернове» (автор – В.Вакула), «Історія села Ленківці» та 6-ти навчально-методичних посібників і  програм історико-краєзнавчого характеру (автор – І.Дєдов). У роботах відображено героїчне минуле та яскраве  сьогодення населених пунктів. Також у них йдеться про талановитих людей згаданих сіл.

Анатолій Пислар, розповідаючи про історію написання своїх книг, зазначив, що його, насамперед, надихали працьовиті, добрі, щирі люди, звичайні трудівники його села. Книги митця знаходяться і в Адміністрації Президента, і у Верховній Раді України, і поза межами України, в далекій Америці. Цікавим видався факт, що саме у селі Коновка, ще в період Другої Світової Війни та вже і в мирний час більша частина молодих, фізично загартованих людей, несли флотську службу у військово-морських силах, на риболовецьких, торговельних і круїзних кораблях. Так й з’явилася на світ друга книга Анатолія Писларя «Флотське покоління з села Коновка» про моряків, їхні долі та матроську дружбу.

Коментуючи представлені у  книзі фотографії моряків, які у різні  часи  на різних морях і океанах несли нелегку службу  у непростих кліматичних умовах, Анатолій Пислар сам згадував про свої роки служби на флоті. Своїми  враженнями про книгу поділилася завідувач бібліотеки села Коновка Віра Демчук. Підкреслюючи неповторну красу свого краю, Олександр Рибак виконав авторську пісню «А це Коновка…».

Віктор Вакула з села Бернове завжди у житті керувався принципом «Якщо не я, то хто?». Саме тому йому вдалося зібрати багато цікавих матеріалів та написати книгу про рідне село, щоб донести його історію до майбутніх поколінь. Співавтором книги «Перлина над Дністром. Історичний нарис про село Бернове» є його онучка Людмила Співак, яка, як сподівається дідусь, колись напише й про село Жванець, де зараз проживає.

Розповідаючи, як проводилася пошукова робота матеріалів для написання книги, Віктор Вакула наводив цікаві факти про роботу з церковними архівами та бібліотеками. Автор не оминув увагою й Бернівський острів, який утворився внаслідок створення Дністровського водосховища та є державним заповідником.

         Завідувач бібліотеки села Бернове Мар’яна Веренчанська прочитала вірш місцевої поетеси Любові Федорук, присвячений 300-літтю села.

Славне село Ленківці пишається своїм історичним минулим, яке вже понад 30 років досліджує історик Ігор Дєдов. Він провів віртуальну екскурсію у музей історії села, розповів про найцінніші експонати, які зібрані в музеї.

Як відзначив Ігор Дєдов, написання книги «Історія села Ленківці» розпочиналося з дослідження свого роду. Любов до історії рідного села він передав й своїм учням, які також займаються науковими роботами, допомагають збирати експонати в музей. Особливе місце у музеї відведено відомому співаку Павлу Дворському, який походить саме з Ленківців.

Ігор Дєдов висловив слова стурбованості щодо чорних археологів, які незаконно проводячи розкопки, вивозять за межі області та України цінні історичні речі.

Музичним подарунком для учасників свята стали пісні у виконанні Юлії Чебан та Лілії Дерев’янко з Коновки, Володимира Щербатюка з Бернового, Анастасії Цуркан та Аліни Герман з Ленківців.

Підсумовуючи творчу зустріч, з щирими словами подяки за копітку працю краєзнавців, за бажання відкривати невідомі сторінки нашої історії та передавати її майбутнім поколінням виступила начальник відділу культури Кельменецької РДА Наталя Чепурняк. Вона повідомила, що цього року для відзначення у номінації «Кращий громадський музей» Галереї Пошани УМЦКБ подано два музеї району - сіл Ленківці та Бернове.

Інна Раренко