На Глибоччині презентували банерну виставку про боротьбу Української повстанської армії із нацистським та більшовицьким тоталітарними режимами.
14 жовтня – День захисника України, День українського козацтва та День Української повстанської армії. Вшанування вікопомних дат історії нашого народу в Глибоцькому районі розпочалося відкриттям пересувної виставки, що об`єднала всю Україну, – «УПА. Відповідь нескореного народу». Світлини та документи, які розміщено на 24 стендах, розвінчують поширені міфи про УПА, що ґрунтуються ще на радянській пропаганді. Матеріали виставки розроблено Українським інститутом національної пам`яті у рамках відзначення 75-ї річниці постання повстанського руху. Захід було організовано відділом культури і туризму Глибоцької райдержадміністрації за сприяння управління культури Чернівецької ОДА.
За участю очільників крайової влади, патріотичної громадськості, учасників АТО, науковців, краєзнавців, працівників культури, педагогів та учнів Глибоцької гімназії та Глибоцького ліцею у вестибюлі райдержадміністрації працівниками центральної районної бібліотеки було проведено історичну подорож подіями буремних літ. Доповнили сприйняття історичного матеріалу літературно-музичні замальовки: зворушливий монолог зв’язківки УПА у виконанні заступника директора Глибоцької ЦБС Лариси Дущак, запальний поетичний флешмоб з учнівською молоддю «Свобода народам! Свобода людині!» автора Олени Рєпіної, начальника відділу культури і туризму Глибоцької РДА, щемлива «Кленова балада» у виконанні керівника гуртка «Патріотична та туристська пісня» Центру туризму та краєзнавства Галини Сисолєтної.
Голова Глибоцької районної державної адміністрації Георгій Придій подякував організаторам заходу, наголосив на важливості знання своєї історії, запросив усіх бажаючих протягом вихідних відвідати виставку. «Двері райдержадміністрації для охочих ознайомитися із правдивою історією свого народу – завжди відчинені!» - наголосив Георгій Васильович. Микола Шмідт, керуючий справами районної ради відзначив актуальність та науковість презентованого матеріалу, закликав ділитися правдою про УПА з усіма небайдужими краянами.
Друга, краєзнавчо-дослідницька частина заходу відбулася у залі засідань Глибоцької районної ради. Йшлося, зокрема про те, що висвітлення діяльності ОУН на Буковині є досить складним завданням. По-перше: у зв’язку із суворою конспірацією, документів організації того часу досі виявлено не так вже й багато. Друга: спогади учасників ОУН здебільшого фрагментарні, носять суб’єктивний характер. Кандидат історичних наук, викладач кафедри „Історія України” ЧНУ ім. Юрія Федьковича Олег Суровцев розповів про маловідомі факти. Два роки тому двоє „чорних археологів” на території Тернопільської області на 4-метровій глибині відкопали бідон, у якому були сховані історичні документи. До Чернівців їх привезли, аби продати. Та співробітники СБУ спрацювали на випередження, виявили цих осіб та переконали добровільно повернути матеріали державі. Увесь архів документів, а це майже чотири тисячі рукописних та друкованих архівних документів, які стосуються діяльності Української повстанської армії періоду 1945-1947 років, було передано науковцям Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Найцінніше у виявлених знахідках, розповів Олег Суровцев, це кліше так званих грошових знаків періоду УПА ― «бофонів». Багато документів стосуються не бойової діяльності, не військових дій УПА, а соціальної та просвітницької роботи серед населення та вояків. Це агітматеріали про те, як виховувати людей, звернення до вчителів, інтелігенції, студентів. Молодь як соціальна група була для УПА однією з найважливіших. У знайденому архіві є звіти, де описуються тодішні настрої людей. Є документи, в яких йдеться про виборчу кампанію в радянські часи, роз’яснення, що вибори ― це чергова фікція. Низка матеріалів стосується внутрішніх питань УПА. Приміром, занепаду дисципліни в 1945-47 роках серед упівців. Виписані й покарання для тих, хто не виконував накази, займався грабежем місцевого населення. Цікавими є архіви у плані військової діяльності проти радянської влади, деталізації боїв. Є інформація про тих, хто працював на НКВС, хто був завербований ними ― з прізвищами, іменами та прив’язкою до конкретної місцевості. Великою цінністю в цих архівах, — зазначив Олег Суровцев, — є розгорнуті списки вояків УПА, які загинули, із зазначенням псевдонімів, справжніх прізвищ, місця та обставин загибелі, дати народження, відомостей про родини. Знайдений архів є унікальним, бо додає ваги і значущості діяльності УПА в роки Другої Світової війни та повоєнне десятиліття.
Директор Глибоцького районного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Анатолій Дудка теж досліджує цю історичну віху. Зазначив, що діяльність ОУН— УПА на теренах Глибоцького району, зокрема збройний спротив радянській владі, і досі залишається білою плямою в історіографії Чернівецької області. Але на Глибоччині жили патріоти, свідомі українці, які хотіли самостійної Соборної України. І вони боролись за цю мрію. Ще в середині 1942 року у Глибоці організували підпільну організацію українських націоналістів мельниківського крила, яку очолив Михайло Зеленко. У середині 1943 року організація перейшла під бандерівське крило й активізувала свою діяльність. Була створена потужна організація у селі Кам’янка. Є достовірні відомості, що активними членами ОУН були також мешканці зі Стерче, Червоної Діброви, Тарашан, Старого Вовчинця, Просіки, Михайлівки та інших сіл Глибоцького району. Частина юнаків перейшли на Галичину і записались у дивізію „Галичина”. Директор музею археології та етнографії імені М. Гакмана, Опришенської загальноосвітньої школи Микола Боднарюк приїхав на захід з учнями. Що дуже важливо, адже майбутні покоління повинні знати правду. Правду, якою вона є сьогодні, усі присутні почули з уст голови спілки учасників АТО Глибоччини Ігора Євчука та учасника АТО, внука реабілітованого краянина Андрія Іонця, який вийшов з „Довжанського котла” на КПП „Червонопартизанськ” влітку 2014. Їхні щирі розповіді про волю до перемоги, про Божу допомогу на передовій, про віру у завтрашній мирний день України зворушили до сліз. Усі охочі матимуть можливість з 16 по 19 жовтня переглянути матеріали цієї виставки.
http://bukcentre.cv.ua/index.php/novini-z-rajoniv/glibochchina/3265-upa-vidpovid-neskorenogo-narodu.html#sigProGalleria7394aac902