Хореографічні традиції на Глибоччині

З глибокої давнини в житті й культурі українського народу поряд із музикою значне місце займають танці. Людство танцює з незапам’ятних часів. Танці були відомі ще у Стародавньому Єгипті чотири тисячі років тому. Мистецтво танцю було розвинене в Індії, Іспанії, Бразилії. Майже у кожній країні є власний танець, який найкраще віддзеркалює душу народу. В українських селах танцювали гопак, на Кавказі - лезгинку, у Греції - сиртакі, в Бразилії - самбу, в Росії танцюють кадриль, а в Польщі –мазурку.

 

         На Буковині серед багатьох жанрів народної творчості одне з чільних місць належить танцювальному мистецтву, яке поєднує лірику і гумор, грацію й темперамент, вікові традиції та сучасність. Найкращі зразки буковинських народних танців збереглися завдяки невтомній праці чималого загону хореографів та ентузіастів цього жанру.

         Велику роль у розвитку танцювального мистецтва відіграють аматорські танцювальні колективи Глибоцького району. Серед них «Плай» клубу с. Тарашани (керівник - Михайло Шодринга), «Трайстуца» с. Купка (керівник - Марія Зегря), «Невгамовні» с. Молодія (керівник – Ольга Сідор), «Мугурашій Буковиней» с. Карапчів (керівник – Зоя Лютик), «Едельвейс» с. Ст. Вовчинець (керівник - Ганна Малухіна), «Небесне сяйво» с. Станівці (керівник - Домніка Шова) та ін.

         Провідне місце серед колективів, які досягли чималих успіхів належить народним аматорським колективам «Мерцішор» будинку народної творчості та дозвілля с. Волоки (керівник - Іван Коган), «Джерельце» Глибоцького районного будинку творчості та дозвілля (керівник - Роман Нагірний).

         Вагомий внесок у розвиток, збереження та збагачення народно-сценічної хореографії краю належить НААТ «Ізвораш», засновником і незмінним керівником якого був заслужений працівник культури України Григорій Нагірний. Він дав сценічне життя таким танцювальним перлинам, як «В’занка», «Гопак», «Буковинський святковий», «Молдавська хора», «Коаса», «Русяска», «Жок де ла сат», Жок марі», «Тропоціка» та ін. Йому аплодували глядачі Польщі, Румунії, Угорщини, Молдови, Запоріжжя, Києва, Одеси, Тернополя, Рівного. Після передчасної смерті Григорія Івановича його справу продовжує син Роман.

         Останні роки активно працює народний аматорський фольклорний колектив «Датіна» Будинку народної творчості та дозвілля с. Опришени (керівник - Марія Романюк), який на основі традицій, що побутують у цьому селі відтворив низку хореографічних постановок: «Раца», «Хора», «Коаса». Вони вражають самобутньою й своєрідною манерою виконання.

        

З нагоди Міжнародного дня танцю, який відзначатиметься 29 квітня, вітаємо усіх хореографів та учасників колективів нашого краю. Бажаємо творчого натхнення, нових постановок, перемог на конкурсах та багато шанувальників.

Аристія Нагірна, провідний методист

Глибоцького РБТД, хореограф

                                                                           Провідний методистРБТД,хореограф  

                                                                                                  Аристія Нагірна.