"Мерцішор" на Буковині

МерцішорНа календарі — нарешті весна та віра у те, що все буде добре, що вона подарує солодкі ранки, коли прокидатимешся від радісного пустотливого сонячного проміння. А йдучи, помічатимеш, як щодня все рясніше дерева потопають у білопінному цвітінні й пташки стрічають піснею. Жартівниця-весна, коли, як мову іноземну вивчаєш погляд дорогої людини й раптом помічаєш — природа, ніби розуміючи, піднімає келихи тюльпанів за гармонію та порозуміння.

Весна — та жінка, котру варто чекати: збирається довго, йде неспішно, проте велично та несе посмішки. Ось легкою ходою вона ступила на землю й завітала на традиційний „Мерцішор” до Глибоки. У районному Будинку творчості та дозвілля заграла „Молдавська сюїта” й зразковий аматорський ансамбль танцю „Джерельце” відкрив завісу червоно-білому святу, святу любові та чистоти.

Мерцішор

Цього дня у Глибоці на гостей чекали — всім присутнім вручали маленькі прикраси-бутоньєрки, котрі були популярними ще за часів Римської імперії. Тоді білий і червоний кольори символізували мир та війну. У давнину на Буковині мерцішор виглядав як золота та срібна монета на червоно-білій нитці. Діти носили її на шиї, а дівчата не знімали перші дванадцять днів весни — вплітали у волосся до прильоту лелек або цвіту дерев. Потім нитку прив'язували до дерева, а на монети купували бринзу. Частина молдавських та румунських етнографів вважають, що білий колір в мерцішорі втілює мудрість чоловіків, а червоний — життєстверджуючу силу жінок. Інша ж частина вчених стверджує зворотне: білий — символ чистоти жіночих душ, червоний — мужність й відвага чоловіків.

На ІІІ регіональний фестиваль румунського фольклору „Мерцішор” завітали й поважні гості: перший заступник голови Чернівецької облдержадміністрації Георгій Галиць, голова Чернівецької обласної ради Михайло Гайничеру, голови райдержадміністрації Микола Загарюк та районної ради Валерій Ротар, народні депутати України Геннадій Федоряк та Іван Попеску, заступник голови обласного товариства румунської культури ім. М. Емінеску Микола Шапка, офіційні делегації з м. Сірет та комуни Думбравени Сучавського повіту (Румунія). У вітальному слові вони бажали глядачам весни й сонця у душах та серцях. Як шовкові нитки китиць—символів свята переплелись у заході пісенні й хореографічні виступи. Яскраву палітру танців віночком румунських народних мелодій розпочав НААТ „Ізвораш”, продовжив свято НАОНІ Глибоцького РБТД. На свято також завітали: чоловічий вокальний ансамбль з Карапчева, зведений оркестр сіл Сучевени, Йорданешти та Карапчів, танцювальний колектив „Плай” з с. Тарашани, вокальний ансамбль „Гірська орлиця” з Димки, чоловічий гурт „Соколи” з Чагра, НАОНІ „Мугурел” з Опришен, НАФК „Царанкуца” з Петричанки та аматори з с. Волоки.

Мерцішор

Після виступів фольклорних колективів Глибоцького району свою самобутню творчість подарували колеги з інших районів - гурти „Чорнобривці” з Карапчева та „Бабинські свашки” з с. Бабино Вижницького району, танцювальний колектив „Гіочел” з с. Горбово Герцаївського району та колектив з с. Костичани Новоселицького району. Свої пісні виконали Алєксандру Думбрава та Віоріка Галан-Думбрава з Румунії.

У рамках свята 108 мешканок Глибочини нагородили нагрудними знаками та посвідченням почесного звання „Мати-героїня”, які вручали Георгій Галиць та Михайло Гайничеру. По закінченню святкової програми учасникам урочисто вручили дипломи та символічні кубки.