Музей «Світовий центр старообрядництва» відзначив свій ювілей

25 листопада музей «Світовий центр старообрядництва», що у селі Біла Криниця Глибоцького району, відзначив свій молодий ювілей – 5 років від дня заснування.

«У нескінченному потоці інформації музеї мають свою благословенну нішу–вони консервують, зберігають і передають наступним поколінням справді знакову, важливу, історичну інформацію, що єднає суспільство, перетворює народ в націю», - зазначили у своєму вступному слові організатори – начальник відділу культури і туризму Глибоцької РДА Олена Рєпіна та директор музею Оксана Дядюшко.

Під час урочистостей відбувся круглий стіл, презентація фрагменту фотовиставки «Життя після поранення» фотографа Олексія Фурмана, на світлинах якого учасник АТО, мешканець села Біла Криниця Євген Гринчук, екскурсія музеєм з дегустацією липованського чаю. У роботі круглого столу взяли участь представники влади, науковці та краєзнавці. Голова Глибоцької РДА Георгій Придій, привітавши працівників музею із ювілеєм наголосив, що незабаром у Білій Криниці буде відновлено роботу прикордонного пункту пропуску, що сприятиме пожвавленню туристичного руху, а районна влада всіляко сприятиме розвитку та осучасненню закладу.

Зі словами щирих привітань звернувся до присутніх начальник відділу з питань туризму Чернівецької обласної державної адміністрації Володимир Фурдига. Посадовець наголосив на величезному туристичному потенціалі Чернівецької області та розповів, що незабаром відбудеться презентація сайту відділу туризму на якому буде розгорнуто широку інформацію про туристичні об’єкти усієї області.

Кандидат історичних наук, доцент кафедри економічної географії та екологічного менеджменту ЧНУ ім. Ю. Федьковича Олександра Чубрей у своїй доповіді повідомила, що коефіцієнт пізнавальної цінності пам`яток історії архітектури мистецтва і етнографії Глибоцького району складає 70% по Україні. Це вказує на високий туристичний потенціал Глибоччини.Заступник голови Глибоцької районної ради Віталій Гуменний звернув увагу на поєднанні у музеї традицій минулого і сучасності: «З одного боку експозиція, що розповідає про історію старообрядництва, з іншого – новітня історія України у світлинах про героїв АТО – мешканців села Біла Криниця». Цю ж думку підтримав директор Глибоцького районного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Анатолій Дудка, зауваживши, що для російськомовного населення села така виставка є потужним патріотичним посилом, перемогою в інформаційному просторі. Він також презентував понад 30 пошукових робіт з історії Білої Криниці, які зібрані та систематизовані методистами і вихованцями центру. Чимало з них брали участь та ставали переможцями обласних і всеукраїнських конкурсів. Про це детально розповів у своїй доповіді гуртківець Олександр Назаришин.

Згадали організатори й авторів проекту, - людей, які стояли біля витоків створення закладу - Петра Панчука, голову районної ради, Григорія Ванзуряка, голову Глибоцької ОТГ, Григорія Тіміша, народного депутата ВРУ. Зі словами подяки і побажань якнайшвидшого одужання до Євгена Грінчука, його брата Олександра – учасників АТО звернулися директор Старововчинецького ліцею Дмитро Чапля, сільський голова Петро Остафійчук, керівник апарату Глибоцької РДА Валентина Безверхня.

Директор музею розповіла про фотовиставку, героєм якої став Євген. Проект відомого українського фотожурналіста та фотографа-документаліста Олексія Фурмана «Життя після поранення» став цьогорічним переможцем і отримав престижну міжнародну нагороду IAFOR Documentary Photography Award. 

Патріотичні пісні прозвучали у виконанні гуртківців творчого об`єднання Центру туризму «Туристська та патріотична пісня», керівник - Галина Семенюк-Сисолєтіна. Авторські поетичні рядки про святині старообрядництва виконала вчитель Багринівської ЗОШ Мар`яна Тюфтій. Упродовж п’яти останніх років завдяки діяльності музею пам’ятки архітектури національного значення – Успенський собор і храм Святих чудотворців та безсеребреників Козьми та Даміана відвідало понад 3000 туристів з України, Румунії, Молдови, Німеччини, Польщі, США, Канади, Японії та Індії. За цей час було проведено 6 семінарів, 4 конференції, 12 зустрічей за круглим столом, понад 500 екскурсій та 200 виставок.

Олена РЄПІНА,

начальник відділу культури

і туризму Глибоцької РДА