Гельсінські угоди – Мінські домовленості: кола історії

 

9 листопада минає 40 років з дня створення Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Кругла дата, про яку суспільству треба нагадувати, як про важливу сторінку сучасної історії. В час оновлення історичної пам`яті народу бібліотечні працівники активно долучаються до висвітлення цих подій, вони прагнуть, щоб у майбутнього покоління були власні, непохитні, усталені погляди представників сучасної нації, які презентують Україну в новому форматі – без війни і розколу, з своєю правдою і честю.

З метою гідного відзначення цієї річниці у читальній залі Глибоцької районної дитячої бібліотеки спільно з колективом ЦБС відбувся великий бібліотечний захід – каскад історичних фактів «Шлях правди і честі», на якому були присутні учні 9-х класів Глибоцького ліцею.Вони уважно вслухалися у розповіді ведучих, які розповіли, чому так важливо знати все про Гельсінські угоди, що їм передувало та якими стали наслідки. 35 країн, серед яких й СРСР, США та Канада, підписали 1 серпня 1975 року документ, що мав на меті зменшити напругу, вберегти світ від нового переділу кордонів, військової агресії та захистити права людини. Через 40 років з дня підписання цей документ став більше відомий як Гельсінські угоди, а сам політичний орган – як ОБСЄ. 

Важливими пунктами цих угод були повага до прав людини та її свободи. Керуючись цими зобов’язаннями, українські громадські діячі та правозахисники того часу сформували Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод, відому також як Українська Гельсінська група. Серед її засновників були відомі дисиденти - Левко Лук’яненко, Олекса Тихий, Микола Руденко. Слід зазначити, що правозахисний рух в Україні об’єднав як низку течій, так і блискучу плеяду видатних особистостей. Про це учні довідалися з перегляду медіа Non-stopu «20 кроків до мрії: Гельсінська група».

Про відгомін Гельсінських угод для мешканців Глибоччини, які також були на вістрі подій і на собі відчули, що таке бути політв'язнем, розповіла Марія Майщук, керівник Глибоцької районної громадської організації "Народний дім Глибоччини".

Бібліотечні працівники також підготували змістовну книжкову виставку «Шлях правди і честі», на якій охочі мали змогу ознайомитися з різноманітними друкованими матеріали, присвяченими цій тематиці.

На завершення заходу начальник відділу культури і туризму Глибоцької РДА Олена Рєпіна, звернувшись до учнівської молоді, зазначила: «Наш краянин Тітус Зеленько був ще неповнолітнім, майже вашим ровесником, коли потрапив до в’язниці за участь в ОУН. Це ж якої сили мала бути любов до України, щоб не пожаліти ані своєї молодості, ані 25 років молодого повнокровного життя, а покласти все це на вівтар любові до Батьківщини. Цінуйте незалежну, суверенну державу, в якій живете!»

Тоді, вже у далекому 1975 році 35 держав світу зібралися, аби закріпити політичні й територіальні домовленості після закінчення Другої Світової війни. В угодах були чітко закріплені головні демократичні цінності - повага до прав людини, суверенітету держав, незастосування сили та непорушність існуючих кордонів. Колишній Радянський Союз, у складі якого були Україна та Росія, також взяли на себе ці зобов’язання. Через 40 років після підписання цього історичного документи кремлівські можновладці знову порушують вже сучасні домовленості, продовжуючи роздмухувати збройний конфлікт у нашій державі.

По завершенні заходу присутні мали змогу переглянути ще одну експозицію під назвою: «УПА: історія нескорених», яку підготували працівники Глибоцького районного краєзнавчого музею (директор -  Анжела Жижиян).

Марія ТРАФЮК,

бібліотекар Глибоцької дитячої РДБ,

співорганізатор заходу