Новини

«ВМІННЯ ЧИТАТИ ПИСАНКУ ТА ЗНАКОВО-СИМВОЛІЧНЕ ПИСЬМО УКРАЇНСЬКОЇ ОРНАМЕНТИКИ»

5000dd81-e7f5-42e6-9202-acc52c5e85a3Прадавня знаково-символічна мова на писанці розкриває космогонічну сутність і змісти української орнаментики загалом. Саме про це йшлося в авторській відкритій лекції заслуженого діяча мистецтв України, етнолога, збирача старожитностей, знавця декоративно-ужиткового мистецтва, директора Буковинського центру культури і мистецтва, голови Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Миколи Шкрібляка «Вміння читати писанку та знаково-символічне письмо української орнаментики».

Відбулася подія в Чернівецькому обласному художньому музеї у рамках 22-ї щорічної виставки «Вишиваний Дивотвір». Лектор детально висвітлив джерелознавчі аспекти означеної теми, розповівши про дослідників історії та культури України - Федора Вовка. Вікентія Хвойку, Бориса Рибакова, а також дослідників писанки та орнаментики - Сергія Кульжинського. Миколу Сумцова, Мирона Кордубу, Ірину Ґурґулу, Ераста Біняшевського (автор єдиного в радянські часи видання "Українські писанки" - 1968 рік, яке було зняте з продажу в книгарнях), Данила Щербаківського Одарку Онищук, Олексія Соломченка, Віру Манько, Роксоляну Загайськк, Ірину Коновал, Михайла Селівачова, Анну Кульчицьку, Алевтину Гурську, Тараса Ткачука , Юрія Шилова. Особливо детально Микола Шкрібляк розповів про буковинських збирачів та дослідників писанки, таких як Іван Снігур, Михайло Фірчук, Юрій Ференчук, Наталія Суруджій та їхній внесок у збереження писанкової традиції.

Такий детальний і поетапний екскурс у теоретико-джерелознавчі аспекти писанкарства дав аудиторії цілісне уявлення про писанку як архаїчний символ із виразною орнаментальною мовою. Один із важливих векторів заходу – розмова про писанку як світову спадщину ЮНЕСКО та її роль у народній культурі загалом.