Новини

СВЯТВЕЧІРНІ ТРАДИЦІЇ БУКОВИНЦІВ ВИЗНАНО НЕМАТЕРІАЛЬНОЮ КУЛЬТУРНОЮ СПАДЩИНОЮ

456Одна з найбільш поширених і значимих традиції України – традиція Святого вечора як комплекс обрядів та практик. Він включає духовно-обрядову підготовку (дотримання Пилипівського посту), виготовлення різдвяної атрибутики (різдвяні шопки та звізди, солом’яні павуки та дідухи тощо), Святу вечерю та її традиції, колядування, а також вертепні драми в її місцевих різновидах («Царі» («Крайї»), «Іроди», «Янголи» та багато ін.). Днями відбулося чергове засідання Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури і стратегічних комунікацій України і за його результатами до національного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини включено елемент «Традиції Святого вечора на Буковині». Елемент внесено саме як комплексний і він в себе включає всі вищезазначені семантичні складники. Охоронний номер елемента - 108 н.к.с. Про це повідомляється на офіційному сайті Міністерства культури і стратегічних комунікацій України.

Номінаційне досьє на елемент готував колектив Буковинського центру культури і мистецтва у співпраці з громадами-носіями. Висловлюємо щиру подяку за співпрацю у процесі збору матеріалу про елемент Вижницькій районній адміністрації, Вашківецькій міській раді та Кельменецькій селищній раді, носіям-практикам Вижницького, Дністровського та Чернівецького районів, а також працівникам культури вищезазначених громад.

Вивчення усіх обрядових тонкощів, пов’язаних із елементом, триває, тож ми щиро запрошуємо носіїв-практиків до співпраці і подальшої популяризації знань, умінь та практик.

Нагадаємо, перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України був започаткований у 2012 році Наказом Міністерства культури України від 14.12.2012 № 1521. Чернівецька область у цьому переліку представлена такими елементами:

- «Новорічна традиція буковинського маланкування» (031н.к.с.),

- «Гуцульська боднарка» (057н.к.с.), «Буковинські поминальні деревця з дарами» (069н.к.с.),

- «Буковинський урочистий вінок з ковилою» (075н.к.с.),

- «Буковинська та бессарабська тайстра: традиції виготовлення і побутування» (059н.к.с.),

- «Коболчинська кераміка» (088н.к.с.). ,

- «Традиція випасання худоби на буковинських полонинах та бессарабських стинах Чернівецької області» (108.н.к.с.).

Також Чернівецька область долучилася до таких елементів у національному Переліку:

-         «Культура приготування українського борщу» (022н.к.с.),

-         «Українська писанка: традиція і мистецтво» (046н.к.с.),

-         «Приготування української традиційної страви «Голубці»» (066н.к.с.),

-         «Традиція Щедрого вечора в Україні» (085н.к.с.),

-         «Практика з охорони гуцульських узорів (орнаменту) та пов’язаного з ним культурного простору» (093н.к.с.).

Долучена наша область і до елементів НКС, що становлять всесвітню спадщину ЮНЕСКО – «Культура приготування українського борщу», «Українська писанка: традиція і мистецтво».