Новини

«ЄВРЕЙСЬКИЙ ВІКЕНД» НА БУКОВИНІ

1_7Взаємовпливи української та єврейської культур – саме цій темі був присвячений захід від Всеукраїнської громадської жіночої єврейської організації «Кешер». Подія відбувалася у 15-16 березня у Чернівцях і об’єднала дослідників юдаїки, краєзнавців, етнографів, літературознавців, художників, діячів театральної сфери та просто поціновувачів заявленої теми. Упродовж двох днів відвідувачі мали змогу прослухати курс лекцій про історію єврейської діаспори в світі та історію чернівецької єврейської громади, дискурс розвитку єврейської книги у світоглядному розумінні, почути про історію Єврейського театру в Чернівцях, почути про літературний ландшафт Чернівців і роль Йосифа Бурґа у його творенні, дізнатися майже детективну історію сіоністки Зіни Припас із Чернівців, почути про тонкощі єврейської кухні на Буковині та багато іншого. Особливе зацікавлення авдиторії викликали авторські екскурсії Ярослава Адамчука (Пана Ярка) та Станіслави Жутовської. Також упродовж двох днів діяли майстер-класи.

Для Буковинського центру культури і мистецтва стало честю і приємністю долучення до «Єврейського вікенду». Зокрема, із авторською лекцією на експедиційних матеріалах «Українські та єврейські етнографічні коди. Точки перетину» виступила завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» БЦКМ, кандидатка філологічних наук Івана Стеф’юк, котра аналізувала такі явища традиції, як українські голубці (галушки) та єврейські холішкез, а також зіставляла культурні посили свят Рош га-Шана та Йом-Кіпур, Пурим з новорічною традицією буковинського маланкування, окремо йшлося про роль вогню на святі Лаг Ба-омер та в системі великодніх традицій українців.

Лекторка наводила свідчення авторитетних респондентів, носіїв єврейської культури – голови однієї із єврейських організацій Шапси Авербуха, художниці Елли Мадей, голови однієї із організацій Лева Клеймана, краєзнавиці Станіслави Жутовської, працівника телебачення Сергія Валова та ін. Лекторка аналізувала також праці етнографів Раймунда Кайндля, Антіна Онищука, Антонія Мойсея та інших дослідників, котрі досліджують філософські смисли буковинського маланкування, лімінальних обрядів тощо.

А фінальним акордом заходу стали перформативні читання творів Іванни Стеф’юк «Місцева історія». Режисер події – Іван Данілін, музичне оформлення Мар’яна Зубжицького. Центральна тема озвучених художніх творів – перемога життя в часи смерті і трагедія Шоа. Ці твори вийшли у книжках Іванни Стеф’юк «Про вас» та «Дідова правда», одна із цих книжок стала лауреаткою українсько-єврейської премії «Зустріч». Центральний образ перформативного читання – жінки-мойри і нитки долі в їхніх руках. Ці образи втілили актори Народного драматичного театру імені Григорія Агеєва і серед них – заступниця директора Буковинського центру культури і мистецтва Любов Шилюк.

«Єврейський вікенд» є мандрівним проєктом і кожного разу відбувається в іншому місті.