Новини

ПІСТ ЯК ДАР ДЛЯ ДУШІ: ПОГЛЯД БУКОВИНЦІВ І КРИМСЬКИХ ТАТАР

1_9Мабуть одна з найбільш особистих традицій - постування (говіння). Особистих, бо це індивідуально і залежить від свідомого вибору. Хтось дотримується постів і обмежує себе в насолодах на певний період, хтось вважає це зайвим, а ще хтось лиш відкриває для себе цю тему.

В українців є уявлення, що доброчестиве дотримання постів укріплює душу, робить людину сильною i незалежною від спокус, дає їй ясний розум і тонке чуття. А кримські татари називають людину, яка змарнувала Рамадан, банкротом - тобто мала шанс збагатити душу через піст і молитву, і сама його втратила.

Про перегуки християнського та мусульманського постів на спеціальній етнографічній студії розповідали голова ГО "Ана Юрт" Ніяра Мамутова та кураторка етнографічного проєкту "Спадщина" Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф'юк.

 Йшлося про види постів у буковинців та кримських татар, їхні приписи, суть посту та говіння, постові традиції козаків у записах Боплана, традиції Святого вечора, традиції одноденних постів тощо.Звучали й паралелі з юдейською духовною традицією, яку підтримують євреї Буковини.

 Гості заходу прийшли до висновку,що між нашими культурами давній глибинний зв'язок, а отже - безліч суголосних сенсів.За бажанням аудиторії п. Ніяра розповіла й про орьнек, який став світовим культурним надбанням ЮНЕСКО.

 Фото "Гончаренко -Центру. Чернівці" та Любові Добровольської