Новини

ПРО ЗАСАДНИЧІ ПРИНЦИПИ НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ – НА ТЕРНОПІЛЛІ

1_727 лютого у стінах Збаразького замку відбувся Міжрегіональний круглий стіл на тему: «Нематеріальна культурна спадщина як основний інструмент збереження української ідентичності». Захід об'єднав представників обласної влади Тернопільщини, керівників структурних підрозділів у галузі культури, директорів центрів народної творчості з шести областей України та м. Києва, а також робочу групу від Тернопільщини з питань реалізації проєкту Міжнародного вишитого рушника єднання „Цвіт вишиванки”. З вітальним словом до учасників звернувся заступник начальника Тернопільської обласної військової адміністрації Павло Журба, наголосивши на важливості збереження нематеріальної культурної спадщини як невіддільної частини української національної ідентичності. Буковину на цьому поважному заході представляв директор Буковинського центру культури і мистецтва, заслужений діяч мистецтв України, етнолог Микола Шкрібляк та майстрині народної вишивки Галина Михайлишина та Оксана Микитюк, які й вишивали на рушнику єднання орнамент нашого краю.

Жваве обговорення викликала доповідь Миколи Шкрібляка – «Роль нематеріальної культурної спадщини у формуванні національної ідентичності». А кульмінацією заходу стала урочиста передача естафети вишивання «Міжнародного вишитого рушника єднання „Цвіт вишиванки”» до Сполучених Штатів Америки. Це велике орнаментоване полотно буде передано майстриням-діаспорянкам у Чикаго, зокрема до Українського національного музею Чикаго, де вони долучаться до створення унікального символу єдності українців.

Проєкт «Міжнародний вишитий рушник єднання „Цвіт вишиванки”» започатковано у 2013 році з ініціативи Євгена Філя, Михайла Ратушняка, Михайла Ратушного та підтримки Благодійного фонду «Цвіт вишиванки». Метою проєкту є об’єднання українців через спільне вишивання рушника, де буде відображено орнаменти з 24 областей України, АР Крим, м. Києва та 26 узорів української діаспори. Наразі на рушнику вже вишито узори 9-ти країн світу, 13-ти областей України, АР Крим та м. Києва. До створення рушника долучилося понад 40 майстринь-вишивальниць, але попереду ще багато роботи, адже залишилося вишити 28 узорів. Цей проєкт є потужним символом єднання українців у всьому світі та ще одним кроком до зміцнення нашої національної ідентичності.

 За матеріалами департаменту культури і туризму Тернопільської ОДА