Новини

БУКОВИНСЬКЕ ТКАЦТВО ПРЕЗЕНТОВАНО НА РІВНЕНЩИНІ

1_6Як відомо, в українській традиції ремесла – це не тільки виробничий процес і питання майстерності, а й ціла світоглядна практика та водночас промовисте свідчення ментальних кодів поколінь. Одне із таких ремесел – ткацтво, і воно надзвичайно розмаїте на Поліссі, Поділлі, Буковині чи на інших теренах. Для промоції та популяризації ткацьких традицій Рівненська обласна військова адміністрація, обласна рада, управління культури і туризму ОВА, комунальний заклад «Рівненський обласний центр народної творчості» Рівненської обласної ради уже вчетверте провели Всеукраїнський мистецький проект у рамках відкриття ткацького сезону на Рівненщині «Ткацтво.UA». Щоправда, як зазначають організатори, цього року він був дещо особливим: присвячений не лише популяризації давнього ремесла, розвитку екологічних виробництв, а й реабілітації ветеранів та їхніх родин за допомогою традиційних ремесл, створення власного крафтового бізнесу.

На запрошення рівненських колег презентувати ткацькі традиції Буковини мав нагоду очільник Буковинського центру культури і мистецтва, дослідник української культури, колекціонер старожитностей Микола Шкрібляк, котрий привіз для наочного знайомства ткані горбатки, пояси (баюрки), а також тайстри і намітки (перемітки). Як відомо, елемент «Буковинська та бессарабська тайстра: традиції виготовлення і побутування» внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України, тож тема відродження ткацьких традицій є гранично важливою для нас.

- Не було би ткацтва, не було б багатьох інших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Отже, нам треба берегти, як зіницю ока, й усіляко поширювати його, бо полотно - ще й символ нашого життя, - підсумував свою розповідь про ткацтво на Буковині і можливість залучати до нього колишніх воїнів і членів їхніх родин Микола Шкрібляк.

- Спільно й поодинці ми тчемо та намагаємося творити попит на ткані вироби, відроджувати та відтворювати забуті автентичні узори та техніки і,звісно, творити сучасне українське ткацтво. Вважаємо, що реабілітація воїнів та їхніх родин через оволодіння секретами цього та інших давніх українських ремесел допоможе їм забути жахи війни і знайти себе у творчій праці,- зазначила очільниця Рівненського обласного центру народної творчості, письменниця Ірина Рачковська. На форумі детально були представлені поліські ткацькі традиції, і наукове підґрунтя заходу склав історико-етнографічний аналіз ткацтва на Рівненщині від старшої наукової співробітниці Рівненського обласного краєзнавчого музею, заслуженого працівника культури України Алли Українець. Про представлення поліських ткацьких традицій організатори зазначають так: «Усім сподобалися ткані доріжки із села Карпилівка, які разом з майстринями привезла на форум начальниця відділу культури і туризму Рокитнівської селищної ради Юлія Лобур. Майже у кожній хаті в Карпилівці є ткацький верстат. Майстерність тут передають з покоління в покоління. І воно того вартує, бо ткані доріжки з поліського села є вже у домівках багатьох країн Європи та Америки. Захопили рядна, рушники та скатертини майстрині народного ткацтва Галини Логащук із Балашівки Березнівської міської ради. На домашньому верстаті, якому вже понад 200 років, вона за 30 років виткала, як стверджує, не менше тисячі погонних метрів вражаючого своєю красою полотна! І все це - взимку, пізніми вечорами й ночами, коли менше домашньої роботи. Дивовижна відданість мистецтву творення прекрасного!

Наші відомі майстрині, незмінні учасниці всіх заходів РОЦНТ Орися Рябунець і Вікторія Степанюк показали чудову колекцію вишитих поліським орнаментом сорочок, повз яких пройти було неможливо без замилування. Майстриня художнього ткацтва із села Злазне Головинської сільської ради Марія Шершун розповіла про реабілітацію ремеслами у етносадибі, яку вона створила у хаті, що дісталася їй у спадщину. Гарний приклад для безкорисливого наслідування!». На захід завітали представники Борщівської школи народної сорочки (технологія виготовлення якої – також елемент нематеріальної культурної спадщини України).

Завершився ткацький форум чудовим виступом народного аматорського фольклорного ансамблю «Берегиня» клубу села Залав’я Рокитнівської сільської ради. Щиросердно дякуємо колегам з Рівненщини за честь співпраці і до нових зустрічей!

 Фото Ольги Герасимчук