Новини

ПРО РУМУНСЬКО-УКРАЇНСЬКІ ЕТНОГРАФІЧНІ ВЗАЄМОВПЛИВИ – НА МІЖНАРОДНОМУ СИМПОЗІУМІ

1_10У румунському місті Сату-Маре впродовж декількох днів відбувався XII Міжнародний симпозіум «Румунсько-українські відносини. Історія та сучасність». Ця подія організована Союзом українців Румунії та Сату-Марською філією Союзу українців Румунії, і вона поєднала у фаховій розмові доповіді та дискусії фахівців у галузі міжнародних відносин, літературознавства, археології, історії, етнографії та ін. На запрошення організаторів результатами наших досліджень у напрямі українсько-румунських етнографічних взаємовпливів на теренах Буковини мала честь поділитися кандидатка філологічних наук, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк.

Зокрема, у виступі доповідачки йшлося про контексти новорічної традиції буковинського маланкування, свята Мерцішор, буковинського поминального деревця з дарами, плювіальних обрядів «ховання ляльки» та «папаруда», румунські Великодні моші та українську традицію трапези і ритуального обдаровування на могилах та ін. Всі зазначені обряди та світоглядні практики аналізувалися з позицій категорії sacrum. Означені теми висвітлені у працях Мірчі Еліаде, Раймунда Фрідріха Кайндля, Антонія Мойсея, Івана Сандуляка та багатьох інших поважних дослідників. Основою для наших досліджень стали експедиційні матеріали, зібрані упродовж ідентифікації та популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини Чернівецької області, а також підчас участі у проєкті Інституту мистецтвознавства, етнології та фольклористики Національної академії наук України «Етнографічний образ сучасної України».

Висловлюємо особливу вдячність за сприяння в експедиціях з вивчення українсько-румунських етнографічних взаємовпливів Сергію Гакману – заступнику директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації, кандидату історичних наук, доценту, уродженцю села Остриця, досліднику румунської традиційної культури; а також Соріні Паламарю – старості села Горбова; Анастасії Пентелейчук – педагогині та дослідниці (села Волока та Коровія), Роману Нагірному - директору Центру культури та дозвілля селища Глибока. Послідовно вивчає дану тему самостійно і ділиться результатами досліджень Родіка Зегря – завідувачка бібліотеки-філії у селі Просіка.

Щиро дякуємо поважним організаторам симпозіуму за запрошення та можливість презентувати наші наукові напрацювання на міжнародному рівні.