Постійні відвідувачі наших заходів пригадують цикл відкритих лекцій про культуру національних спільнот краю «Гроно екзотичне». Це наш авторський дослідницький проєкт. І нещодавно ми запросили усіх зацікавлених у Буковинський центр культури і мистецтва для знайомства з ромською культурою – одною з найбільш закритих для стороннього пізнання. 2 серпня ми вшановували світлу пам’ять всіх тих, хто постраждав від геноциду ромів у часи Другої Світової війни, тож цей захід був приурочений історичній пам’яті. Вела захід кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» БЦКМ, кандидатка філології Іванна Стеф’юк, котра на основі експедиційних матеріалів розповіла про ремесла ромів, їхні музичні традиції, а також про родильну, весільну та поминальну обрядовість. Працівники нашого Центру підготували фотоінсталяцію «Кибитка пам’яті», аби показати, що іноді за колоритом і яскравістю ховається обережність, вихована історичним болем.
Оскільки саме музична асоціація є найбільш виразною, коли ми говоримо про ромську культуру, то один із перших подарунків для гостей – знайома всім пісня «Заграй ми, цигане старий» - її багато хто вважає народною, проте вона «дуже буковинська» - автор слів та музики наш Сидір Воробкевич. Цю пісню виконав народний артист України Ярослав Солтис, музичний супровід Юрія Котирла.
Перформативно-експериментальним стало прочитання вірша Володимира Сосюри «Любіть Україну» ромською – поезію прочитав директор нашої установи, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк. Автор перекладу – Лекса Мануш.
Йшлося на студії і про ромські вірування у злих духів tsinivariта способи захисту від них, перегук ромських та українських мантичних практик та про традиції спільного співжиття і взаємного культурно-етнографічного збагачення українців і ромів.
А яскравим фінальним акцентом заходу став виступ Буковинського циганського ансамблю «Табір» (керівник – Віктор Марущак).
Особливо приємно те, що окрім українців та ромів, про яких йшлося на етнографічній студії, захід відвідали представники єврейської, румунської та вірменської національних спільнот нашого краю.
Дякуємо за сприйняття і активне обговорення і до наступних зустрічей!
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/7022-znayomstvo-zblyzka-romska-kultura.html#sigProGalleria0e722673cd