Новини

Запрошуємо відвідати унікальну виставку

АНОНС 

af22 травня у великій залі Буковинського центру культури і мистецтва відбудеться відкриття персональної виставка "Інтерпретація писанки у вишивці Івана Остап’юка". Ініціатори проведення - учасниці Буковинського клубу сучасної вишивки «Вечорниці», майстрині народної вишивки, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України - Оксана Микитюк та Галина Михайлишина, які спільно з автором реалізують задуманий проєкт у Чернівцях. Початок події о 14.00. Мета заходу полягає в тому, щоб вишити писанки з усіх регіонів нашої країни, а також «писанкову діаспоріану», відтворити по 10 взірців писанок прилеглих областей та окремо створити велику серію вишитих писанок Буковини. Спілкуючись із колегами з інших куточків України, розширилася писанково-вишивальна географія, і до проєкту долучилася ціла плеяда відомих майстрів, які підібрали найбільш типові, репрезентативні взірці писанок з їхніх регіонів.

Члени об’єднання «Берегиня» підтримали цей проєкт у Тернополі, він був презентований у Львові, Кам'янець-Подільський зразок відшивала одна з найвідоміших майстринь Світлана Макаренко. Кіровоградщину та Одещину представили у вигляді ескізів, за консультаційно-інформаційної підтримки Маріупольського краєзнавчого музею ознайомилися з писанками надазовських греків сторічної давнини.

Автор виставки - колекціонер, дослідник, розробник схем, педагог, майстер художньої вишивки Іван Остап’юк, який трансформував у вишивку унікальні патріотичні писанки із колекції Миколи Шкрібляка - вперше їхні зображення були опубліковані у виданні «Нетлінні. Українські державні символи у народній вишивці та ткацтві» (Київ, 2023).

Учасники клубу «Вечорниці» створили ескізи до вишивки писанок із творчого доробку заслуженої майстрині народної творчості України Василини Сумаряк із Усть-Путили, оригінали яких складають частину приватної збірки Миколи Шкрібляка, а також писанки з фондів Чернівецького обласного художнього музею, сучасніші авторські роботи чорнопотоцьких писанкарок із Надвірнянщини.

Заслужений майстер народної творчості України Михайло Покиданець вишив серію писанок, що репрезентують Косівщину, Галина Михайлишина та Оксана Микитюк працюють над наповненням усієї колекції, відтворюють схеми, розроблені автором на базі малюнків Віри Манько та зі збірки письменника, етнографа, художника, воїна УПА, в’язня концтаборів Юрія Ференчука.

Варто виокремити серію писанок Івано-Франківщини і писанок з села Чорний Потік, що виконані на курячих та страусиних яйцях.

Це перша персональна виставка митця на Буковині. Жителі та гості міста матимуть унікальну нагоду насолодитися вишивано-писанковим мистецтвом Івана Остап’юка.

Довідково

 Іван Ількович Остап’юк - педагог, майстер художньої вишивки. Народився 17 травня 1962 року в селі Перерісль, проживає і творить у Назавизові Надвірнянського району. Любов до вишивки митцеві передала мати, якій Іван змалечку допомагав у підборі взорів та ниток для вишитих виробів. Закінчив художньо-графічний факультет Івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника за фахом «Учитель образотворчого мистецтва, креслення і праці». Дипломну роботу присвятив гуцульській вишивці.

Понад двадцять років працював у Назавизівській школі. Ця школа була єдиною в районі, де на уроках творчої праці діти займалися вишивкою. Зараз Іван Остап’юк - вихователь Прикарпатського військово-спортивного ліцею у місті Надвірна. Під час педагогічної роботи написав книгу нарисів про всі види орнаментів «Вишиванкові переливи» та створив книжку-розмальовку «Символи української писанки».

Митець часто їздить в експедиції, спілкується з майстрами-писанкарями, відвідує виставки та музеї, вивчає всі можливі літературні джерела. Особливу увагу приділяє писанкам із малодосліджених сіл Івано-Франківщини, вишив понад 200 писанок власноруч. Його твори з 2012 року постійно експонуються під час культурно-мистецьких заходів.