Задум презентувати дещо з дослідницької роботи етнографічного проєкту «Спадщина» БЦКМ на Волині визрівав давно, і ось у символічну пору, на сам Всесвітній день вишиванки, він втілився. Тож на запрошення діячки освіти, популяризаторки української літератури, консультантки Управління з гуманітарних питань виконавчого комітету Володимирської міської ради Мирослави Стольницької та завідувачки кафедри історії та культури української мови Волинського національного університету, професора Світлани Богдан наша колега Іванна Стеф’юк мала літературний тур Волинню, де презентувала відразу кілька видань. Зокрема, презентувала авторську книжку есеїв та етнографічних нарисів «Місце сили», аналізувала маловідомі та зникомі традиції, а також вела мову про діалект як «словесну вишиванку» на матеріалі своєї книжки художніх образків «Про вас» та найповнішого на сьогодні видання творів Марка Черемшини «Райска Птиця». Всі три книжки побачили світ у видавництві «Брустури».
У місті Володимир відбулося дві незабутніх зустрічі, і там презентувалися "Місце сили" та "Про вас". Перша зустріч - у педагогічному коледжі, її смислові акценти - діалект як "словесна вишиванка". Адже відбувалася ця презентація на Всесвітній день вишиванки.
Друга зустріч відбулася у історичному музеї міста Володимир і залишила по собі яскраві і трепетні спогади та багато відгуків.
Особливі акценти Іванна Стеф’юк зробила на таких елементах нематеріальної культурної спадщини нашої області: новорічна традиція буковинського маланкування, буковинське поминальне деревце з дарами, гуцульська боднарка, обряд на викликання дощу «ховання ляльки», традиція вітання чоловіків-іменинників чугою та ін. Поділилася дослідниця також власними міркуваннями стосовно волинських обрядів на подяку родючості («качання жінки на межі» в кінці копання картоплі), розповіла про купальські студії Лесі Українки та порівняла їх з буковинськими контекстами.
На завершення літературного туру Волинню відбулася пам’ятна зустріч у стінах Волинського національного університету (кафедра історії та культури української мови), де основними векторами розмови знову став діалект як силове поле мови.
Процитуємо відгук Мирослави Стольницької:
"Про світло зустрічі з Іванною Стеф’юк"
На запрошення Центру професійного розвитку педагогічних працівників Володимирської міської ради для вчителів-філологів, шкільних бібліотекарів та поціновувачів унікальної культури нашого народу у приміщенні музею ім. О. Дверницького 16 травня 2024 року відбулася зустріч з доктором філософії в галузі філології, письменницею, етнографинею-дослідницею, лауреатом премій Марка Черемшини, Пауля Целана, президентською стипендіаткою Іванною Стеф’юк.
Авторка презентувала свої книги «Місце сили» і «Про вас». Атмосфера свята у День вишиванки була підсилена емоційним обрамленням справжнього проникливого слова письменниці. У світі поразок і перемог кожен знаходить своє місце сили, яке надихає, підтримує, дарує надію. Тонкі струни душі, відкриті письменницею, дозволили присутнім знайти у собі джерело натхнення, повірити у непереможність Духу Людини. Присутні з захопленням знайомилися з образками людських історій, які породжували думи про коріння родини, малої батьківщини, України. У символах і метафорах оповідок відчувається радість і смуток крихкого світу, оповитого вірою і любов’ю.
Історії буковинського краю стали близькими серцю волинян. Слухачі дякували Іванні Стефюк за подаровану радість зустрічі, можливості придбати книгу у власну бібліотеку"
Автори фото – організатори зустрічей
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6923-slovesna-vyshyvanka-i-doslidzhennya-ridkisnykh-bukovynskykh-obryadiv-prezentovano-na-volyni.html#sigProGalleria135b471f0a