Упродовж кількох днів етнолог, заслужений діяч мистецтв України, директор Буковинського центру культури і мистецтва Микола Шкрібляк на запрошення Українського дому у Тбілісі та Грузинсько-української платформи провів цикл етнологічних заходів, присвячених теоретичному та практичному пізнанню традиційної культури. Символічно вийшло так, що поїздка відбулася напередодні Провідної неділі, а для багато кого це – особлива символічна пора, коли вшановуємо предків. Причому це спільна обрядова традиція для багатьох етнорегіонів України.
Для буковинців ця пора – відвідання кладовищ, прибирання на них, подекуди – обряд «накривання грібків», а також роздавання ритуального дару «помана», який обов’язково містить хліб, солодощі, яблука і свічку. Саме з цієї нагоди Микола Шкрібляк познайомив усіх зацікавлених із пишною і сумною традицією – буковинським поминальним деревцем з дарами, а також із поминальною кашею «коливо» та останнім гільцем. Наскрізний мотив цих ритуальних атрибутів – щедре пошанування душі у засвітах. Спочатку Микола Шкрібляк спік сам прутчик, садочок (поминальне дерево, це одні із його назв), розповів про тонкощі буковинського перепікарства. Згодом прутчик (садочок), гільце та коливо роздали за душі померлих родичів та воїнів - борців у всі часи за свободу України і Грузії.
Важливо наголосити, що наші поминальні традиції, окрім матеріального зрізу, мають потужні філософські корені: віра у вічне життя душі, яку в обряді «годують» і до якої приходять, як до живої. «Так, прутчик, коливо, гільце ми готували в суботу після моєї лекції про життєствердні поминальні традиції українців, а у неділю, повертаючись з монастиря, де свій останній спочинок у Сігнахі знайшла Свята Нінон, ми серед поля влаштували спільну поминальну молитву і роздали все за душі покійних, які згадували. Нас там було 19 осіб», - розповів Микола Шкрібляк.
Зазначимо, що минулоріч елемент «Буковинське поминальне деревце з дарами» увійшов до національної нематеріальної культурної спадщини і його популяризація та передання практичних технологічних знань є принципово важливими в часи переосмислення та нового прочитання власної культури.
Авторка фото – Майя ФИСЮК
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6921-tradytsiyi-bukovynskoyi-pomany-u-hruziyi.html#sigProGalleriaaa03e4c192