Спеціально до Всесвітнього дня вишиванки у Буковинському центрі культури і мистецтва відбулася етнографічна студія «Вишиваний діалог: український і кримськотатарський голоси». І певною мірою цей захід був дуетним, адже проводили його спільно голова ГО «Ана Юрт», носійка кримськотатарської культури Ніяра Мамутова та кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк. «Приїхавши на материкову Україну, зокрема на Буковину, я здивувалася, побачивши скільки схожого є в наших культурах. Ось наприклад, кримські татарки на голову одягають фес, феску. А буковинки також під намітку чи хустку одягали фис (фес). Я вивчала відео на сторінці проєкту «Спадщина», статті, нариси і зрозуміла, що ми багато в чому подібні, але і дуже мало знаємо одні про одних. Фески у нас бувають вишиті, бувають буденні, а в часи окупації їх почали носити як акт спротиву.
Це, мабуть, як сорочка-вишиванка в українців: поки не було загрози окупації та втрати цінностей, вишиті фески носили на сцену, купували дітям, а ось у ці темні часи багато моїх знайомих стали носити фески, аби заявити про свою національну приналежність. А ще треба сказати, що дуже багато наших артефактів традиції втрачено в депортації. Коли вивозили моїх двох дідусів (по одній і другій лінії), то один встиг взяти лиш мішок борошна, а другий навіть згодом згадувати не хотів, взяв він щось чи ні. Депортація нас дуже змінила – традиції стали інакші, стосунки в родинах, це великий перелом», - розповіла Ніяра Мамутова.
Лекторка розповіла відвідувачам заходу про чоловічі і жіночі вишивальницькі традиції кримських татарів, стисло познайомила з основними техніками, продемонструвала традиції носіння деяких із одягових атрибутів (кушак, ель-кап) тощо. Далі всі присутні подивилися атмосферне відео від проєкту «Спадок», яке знайомить з урочистим одягом Криму.
Друга частина заходу стосувалася обрядового життя сорочки, історії Дня вишиванки. Іванна Стеф’юк розповіла про те, коли і куди одягаються чорні вишиванки, чим славиться буковинська цирка, яке обрядове життя сорочки та чому в народній міфології русалка плаче за полотном.
Аудиторія також мала змогу познайомитися із книжками нашої колекції, що стосуються вишивальницьких традицій Буковини та побачити відеопрезентацію про одягові традиції Буковини на матеріалі приватної колекції старожитностей етнолога, вишивальника, директора нашого Центру Миколи Шкрібляка. Особливо приємно те, що гості заходу озвучили побажання послухати наступну таку ж дуетну лекцію – про роль жінки в кримськотатарській та українській традиціях.
Щиро дякуємо громадській організації «Ана Юрт» за відкритість і бажання співпрацювати. Маємо надію, такі теплі і душевні зустрічі стануть нашою спільною традицією.
Автор фото – Ігор МОЛОТКІН, співробітник БЦКМ
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6917-dialoh-mizh-bukovynskoyu-i-krymskotatarskoyu-tradytsiynymy-kulturamy-sproba-nablyzhennya.html#sigProGalleriaedf7bf87cf