Новини

У Чернівцях відкрилася виставка Володимира та Надії Ворончаків

            1 110 квітня у Буковинському центрі культури і мистецтва  відкрилася ювілейна виставка «50-ліття творчого життя подружжя Надії та Володимира Ворончаків». Митці презентували дереворізьблення, бонднарство, випалювання, ляльки-обереги.

Експозиція виставки становить понад 170 виробів, багато з яких об’єднані засадничими темами сім’ї, традицій, народних свят та обрядів.

Це перша обласна спільна виставка цих творчих талановитих людей. Володимира та Надію спочатку об’єднало Вижницьке училище прикладного мистецтва та Одеський педагогічний інститут ім. К.Ушинського, згодом -Буковинський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України і обласна премія імені Георгія Гараса.

Своєю творчістю подружжя Ворончаків виписують власну сторінку в сучасному народному мистецтві, тримаючись традиційного мистецького національного стержня. У ці тривожні часи для України, коли на сході країни йде війна, такі вернісажі це збереження нематеріальної культурної спадщини для майбутніх поколінь, адже елемент «Гуцульська боднарка» увійшов до переліку національної культурної спадщини і визнаний всеукраїнським надбанням. Пан Володимир як справжній майстер вибрав для себе місію зберегти бондарство доволі давно, практично на початку творчого шляху.

 

Ще одне важливе спрямування заходу - привернути увагу громадськості до цього елементу, який потребує серйозної підтримки, зазначив директор центру Микола Шкрібляк. Адже в межах Чернівецької області саме родина Ворончаків є головними носіями елемента «Гуцульська боднарка».

Привітати митців прийшли їхні друзі, однокурсники, рідні, гості із Тернопільщини, члени Національної спілки художників України та   спілчани Буковинського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Завітала на захід очільниця управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації Олена Боднар, яка мала честь познайомитися із подружжям Ворончаків і щиро подякувала митцям за популяризацію і збереження видів декоративно-ужиткового мистецтва. Олена Павлівна  відзначила, що виставка “50-ліття творчого життя подружжя Надії та Володимира Ворончаків” – надзвичайно світла і несе позитив, побажала і в подальшому   тішити і надихати спільноту такими витонченими високохудожніми витворами.

Найщиріші вітання творчим ювілярам адресував Володимир Запорожець - заслужений майстер народної творчості України, майстер художньої обробки дерева, художник декоративно-ужиткового мистецтва, який зазначив: родина Ворончаків організовувала такі виставки в інших регіонах і щоразу   це відбувається по-новому із новими творчими цікавими роботами, які надихають. Володимир прославляє гуцульське мистецтво на всіх рівнях, у кожен виріб вкладаючи частинку душі, а пані Надія художню обробку дерева бачить по-своєму і чудово поєднує у декоративних тарелях елементи гуцульського орнаменту, випалювання, тонування. Майстриня також створила екологічно чисті дитячі авторські казкові іграшки   та захоплюється витинанкою на тканині.

З вітальними словами до поважних гостей звернулася завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф’юк, яка подякувала за популяризацію народного мистецтва Гуцульщини і подарувала усім присутнім свою авторську поезію на діалекті.

Музичною родзинкою вернісажу став виступ на бандурі музиканта і виконавця старовинної української пісенної спадщини- Віктора Перепелюка.

 

Наприкінці імпрези Надія та Володимир Ворончаки зауважили, що це маленька частина їхніх робіт, яку вони зібрали за 50 років, і для всіх прихильників мистецтва провели короткий екскурс експозицією.

Ювілейна виставка Володимира та Надії Ворончаків триватиме у Буковинському центрі культури і мистецтва до 13 травня. Отож є нагода усім поціновувачам народного мистецтва побачити прекрасні різьблені тарелі, прикрашені шкірою, бісером, металом, а також топірці, свічники, боднарні вироби: бочечки, кухлі, пасківники, обємні різьбленні ложки та серію авторських тематичних народних іграшок, які поетично розкривають світосприйняття авторами теми побуту в декоративно-ужитковому мистецтві.