Так уже склалося, що починаючи з середини лютого, нас просять прочитати лекцію а чи виступити у іншому форматі на тему любові і любощів по-буковинськи. Якими були, а якими є традиції знайомства, освідчення, сватання? Що таке «злагода» («слово»)? Чому прикрасу мерцішор можна порівняти з валентинкою? Які дошлюбні і післяшлюбні табу існують (у етнографічній площині)? А чим особливий буковинський весільний чин? Тема направду світла і красива, тому на запрошення економічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася перформативна лекція нашої співробітниці, кандидатки філологічних наук Іванни Стеф’юк «Історія українських любощів. Буковинський акцент». Зустріч ініціювала заступниця декана економічного факультету ЧНУ, кандидатка економічних наук Наталія Філіпчук. Захід відбувався на Малій сцені-майстерні Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської.
Перформативна складова полягала у почерговому проговорюванні «чому так» - у яких ситуаціях заборона на шлюб могла бути благом, а коли – навпаки? Як правильно з етнографічного погляду реагувати на зізнання у коханні? Як і коли наші предки вдавалися до любовної магії, чи допустимі такі обряди для набожної людини? У яких випадках поверталося віно і люди розлучалися? Які танці та народні ігри покликані в жартівливій формі «спровокувати» симпатію і ближче познайомити учасників гри? Це далеко не увесь спектр тем, які прозвучали.
Але, мабуть, ще більше тем залишилося для наступної такої зустрічі – настроєвої, атмосферної і багатовимірної.
Фото Наталії Філіпчук
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6772-intymni-tradytsii-bukovyny-movoiu-etnohrafii.html#sigProGalleria3e5f182391