Коли уявляємо традиційний національний стрій – неможливо оминути тему головних уборів. Для чоловіка це – шапка, капелюх, а для жінки (залежно від віку і ситуації) – вінок, намітка чи хустка. І якщо барвисту хустину сучасні поціновувачі традиції знають більше (і навіть сперечаються, яка хустка «правильна»), то шляхетна українська намітка, культура носіння якої сягає ще княжих часів, відома значно менше.
Саме цьому давньому і самобутньому головному уборові, який ще називають перемітка, рушник, штерґарь, обрус та ін., присвячений унікальний символічний етнопроєкт «Берегиня». В чому полягає проєкт? Команда залюблених в українську традицію людей створила календар, моделями якого стали жінки-переселенки з Херсонської, Харківської, Миколаївської, Донецької, Запорізької, Луганської областей та Сумщини, які, у зв’язку з повномасштабною війною, нині мешкають на території Чернівецької області. Кожна з учасниць втілила старовинний етнообраз – для цього знаний етнолог, очільник Буковинського центру культури і мистецтва Микола Шкрібляк надав костюми зі своєї приватної колекції старожитностей і сам продемонстрував кілька основних методів правильного покривання голови наміткою. Як відомо, це – ціле мистецтво.
Команда створення календаря «Берегиня»: Наталія Філіпчук (якій належить ідея та супровід проєкту), Микола Шкрібляк (заслужений діяч мистецтв України, головний експерт проєкту), Йосип Гудзик та Денис Дорош (фотографи), Жека Карандаш (дизайн і верстка). Проєкт «Берегиня» реалізовано за підтримки UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні.
Намітку часто називають старшою сестрою хустини, тож презентацію символічного календаря «Берегиня» організатори вирішили провести у Всесвітній день української хустки. Проєкт презентовано за підтримки Чернівецької обласної військової адміністрації.
Відбувалася презентація у Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука і включала кілька етапів. Передусім у фойє організатори розгорнули тематичну виставку та інсталяції для того, аби кожен відвідувач міг оцінити зблизька, наскільки витонченою може бути українська (а в даному випадку – буковинська) намітка. Тут же для всіх зацікавлених етнологиня Іванна Стеф’юк провела майстер-клас із хусткування і коротко розповіла які хустки є власне українськими за походженням, а які – привозним крамом, коли і куди жінка одягає хустку тощо.
Кульмінацією імпрези стала сама презентація етнокалендаря, яку модерували авторка ідеї проєкту «Берегиня», кандидатка економічних наук Наталія Філіпчук та кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф’юк.
Наблизити очікування Різдва Христового допомогли усім присутнім запрошені гості – чернівецький міський фольклорний театр-студія «Ґердан», котрі відкрили презентацію.
Презентацію відвідало керівництво Благодійного фонду «Рокада», очільники польового офісу представництва Агентства ООН у справах біженців в Україні, представники місцевих органів влади та інші поціновувачі буковинської етнокультури.
З вітальними словами виступили голова правління БФ «Рокада» Наталія Гуржій, голова польового офісу представництва Агентства ООН у справах біженців в Україні Катерина Савицька, директорка департаменту соціального захисту Чернівецької ОВА Ольга Ходоба, начальник головного управління національної соціальної сервісної служби у Чернівецькій області Іларій Мінтянський, а також учасниця зйомок, «обличчя січня» - берегиня роду з Сумщини Алла Конєва та етнолог, Почесний громадянин міста Чернівці Микола Шкрібляк.
«У кожного українця в уяві виринає свій образ Берегині – Жінки, Матері, Прародички всього живого, яка оберігає наш світ, захищає найвищі сили народу – Любов, Добро, Світло, врешті – Життя, - зазначає Микола Шкрібляк. – І саме намітка, перемітка, наметець, серпанок, рантух, рубок, склендрячка, покрівець, штерґарь, рушник з багатовікової традиції дійшли до нас як головний символ, оберіг, знаковий артефакт етнокультури, що об’єднує всі наші землі та етнографічні регіони».
Завершення заходу було також глибоко символічне – враховуючи, що саме з Чернівців бере свій початок Всесвітній день вишиванки, то всі присутні мали змогу на великому екрані побачити знаменитий документальний фільм від засновників цього свята – «Спадок нації».
Насамкінець хочемо процитувати слова очільниці БФ «Рокада» Наталії Гуржій – людини, залюбленої у автентику і її правдиві смисли: «Проєкт «Берегиня» – це чудова ідея для того, щоб підкреслити наскільки ми всі різні і наскільки всі однакові, наскільки жінки люблять одягатися красиво, і можуть в подальшому популяризувати наше автентичне українське вбрання».
Автор фото: Йосип ГУДЗИК