8 листопада у "Гончаренко - Центр. Чернівці" відбулася лекція на тему "Давні українські звичаї та обряди. Повернення раніше забутого". Захід проводила письменниця, кандидатка філологічних наук, кураторка дослідницького проєкту «Спадщина» БЦКМ Іванна Стеф’юк. «Чи повертаються насправді традиції, а чи вони нікуди й не йшли, просто чекали моменту переосмислення? Чому так важливо передавати знання про живу традицію? Як висміювання та пропаганда можуть поставити під загрозу життя традиції? Про це та багато іншого говорили відвідувачі етнографічної зустрічі.
Організував лекцію колектив "Гончаренко-Центр.Чернівці" і захід орієнтований передусім на родини наших військових, проте в ході заходу долучилися всі зацікавлені – всі, для кого відвідання заходів проєкту «Спадщина» БЦКМ уже стало хорошою традицією.
У лекції йшлося про елементи нематеріальної культурної спадщини Буковини, про проєкти «Смаки Буковини» та «Відродження буковинського ліжникарства» (керівник обох проєктів – директор нашої установи Микола Шкрібляк). Розповіла лекторка і про книжкові дослідження Буковинського центру культури і мистецтва та експедиції.
Хочемо поділитися двома відгуками відвідувачів:
Наталія Філяк: «Витягти мене з теплого затишного дому у дощову холодну погоду може не дуже багато речей, одна з них - лекція про давні українські звичаї та обряди, а якщо лекторкою виступає моя улюблена Іванна Стеф'юк, то погода взагалі не має значення. Дякую за цікаву повчальну лекцію».
Станіслава Жутовська: «Сьогодні надворі - дощ та сирість, доволі холодно. Я намагаюся в таку погоду не виходити без нагальної потреби. Але сьогодні мені була не страшна сира погода, бо я йшла на цікаву лекцію.
У "Гончаренко-Центр.Чернівці" відбулася лекція на тему "Давні українські звичаї та обряди. Повернення раніше забутого". Цей етнографічний вечір занурив постійних шанувальників та людей, які вперше прийшли на лекцію до пані Іванни, глибоко в нематеріальну культурну спадщину. Нам пояснили, чому деякі обряди були призабуті: наприклад, що не тільки радянська влада забороняла, була столітня системна заборона усього українського. А відтак люди, стикаючись із насмішками над вишитою сорочкою чи діалектом, стали соромитися свого - ну принаймні багато хто.
Говорили про те, як чудово, що зараз молодята все частіше замість весільної сукні та костюма вибирають стилізований українській одяг, а також точні репліки українських традиційних старожитностей.
Також згадувалось, як чудово, що багато ресторанів, кав’ярень відкриваються в українському стилі, в яких подають вишукані українські страви. Дуже цікаво було слухати про проєкт «Смаки Буковини». Згадувались не тільки веселі обряди, а й сумні, такі як похорон. Про поминальні деревця та про спіральну свічку-сточок говорила лекторка.
Відвідувачі були в захваті, коли пані Іванна нам оповіла історію сорочки-вишиванки, в яку була вбрана вона сама. Шанувальники запитували, коли будуть нові зустрічі, тому, що це дуже цікаво і повчально. Дякуємо пані Іванні, що кожна її лекція нас навчає і занурює у світ автентичності. Велика подяка «Гончаренко-Центру» за те,що тепло і гостинно нас приймали».
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6610-pryroda-i-filosofiya-tradytsiyi-u-cherhoviy-avtorskiy-lektsiyi.html#sigProGalleriae9c474fd19