Новини

СІДІ ТАЛЬ І ПІНХАС ФАЛІК ПОВЕРНУЛИСЯ У ЧЕРНІВЕЦЬКУ ФІЛАРМОНІЮ

1_5Зірковий тандем Пінхаса Фаліка та Сіді Таль відомий буковинцям різних поколінь. Донька єврейського пекаря Сореле Біркенталь (а таке ім’я Сіді Таль мала при народженні) свого часу засвоїла чи не головну житейську істину – в усе вкладати любов. Співачка і акторка виняткового дару все життя доноситиме сміхи, болі та жалі єврейського народу саме на їдиші. Народний артист України Дмитро Гнатюк у спогадах напише згодом приблизно таку тезу: навіть ті, хто не розуміли мову євреїв, чуючи гру Сіді Таль, свято вірили, що її теплота – саме їм, і ця любов – теж їм. 12 вересня у Чернівецькій обласній філармонії ім. Д. Гнатюка відбулася перформативна презентація картини Сергія Кроповінського «Повернення у рідну філармонію Сіді і Фаліка. Історія життя та любові». Модераторка і авторка концепції заходу – культурна діячка Любов Добровольська.

У вітальному слові, адресованому всім учасникам імпрези, начальник відділу супроводу реформ та аудиту місцевих програм Чернівецької обласної ради Петро Брижак наголосив, що мабуть головне у цьому світі – непроминущість. Імен, ідей, дій…

До присутніх звернулася заступниця голови Чернівецької ОВА Юлія Грицку-Андрієш, яка наголосила на глибокій символічності самого перформансу та на символічній ролі картини Сергія Кроповінського.

Невелику культурологічну мандрівку до витоків феномену подарувала своїм виступом завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філології Іванна Стеф’юк.

Відтак аудиторія перемістилася в епоху міжвоєнних Чернівців, причому ця мандрівка стала можливою за посередністю засобів театру – фрагментів вистави «Сіді Таль. Аідіше Нешуме». Режисерка постановки – народна артистка України Людмила Скрипка, виконавці головних ролей – заслужена артистка України Валентина Головко та лауреат обласної премії імені Сіді Таль Назар Кавулич.

Хочеться процитувати звернення Давида Гуттмана (племінника Сіді Таль) та Майка Кауфмана-Портниква, українського композитора:

«Знаменна подія! Сіді Таль і Пінхус Фалік повернулися у філармонію. Це сталося завдяки спільним зусиллям добрих людей, і тепер чернівчани та гості міста знову бачитимуть цю прекрасну пару на рідній сцені. Ми вдячні художнику Сергієві Кроповінському, Чернівецькій обласній раді, Чернівецькій ОВА, філармонії, композитору Майку Кауфману-Портнікову та усім, хто допоміг у реалізації цієї важливої ініціативи. Віримо, що ці два янголи принесуть мир і добро на рідну землю».

Після презентації проєкту перформанс не завершився – композитор Майк Кауфман-Портніков, про якого йшлося вище, спеціально для цієї картини написав музику і почути її зможе просто біля картини кожен відвідувач через QR-код. Музичну атмосферу самого відкриття створювали музиканти Мар’ян Зубницький та В’ячеслав Єгоров.

 Автор фото – Богдан Ластівка