Символічно, що саме у День пам’яті захисників і захисниць України в нашому Центрі відбулася чергова мистецька імпреза. Cаме завдяки нашим мужнім захисникам маємо можливість у безпеці плекати й берегти найкращі зразки національної культури. У великій залі Центру розгорнуто виставку трьох відомих майстринь - Галини Олійник та Антоніни Бенько (художнє дереворізьблення), Ганни Ватаманюк (нанизування прикрас із бісеру).
Декоративні тарелі різної величини та серія чоловічих буковинських герданів – відтворених традиційних за формою, колористикою і візерунками та авторських з символічною орнаментикою і цікавих за формою кутових чоловічих герданів. У експозиції представлений також зразок дерев’яних етноприкрас, висьорки, тобто котильйони.
«Візерунки карпатської душі», - назва виставки зрозуміла й промовиста. Роботи майстринь з душею справжніх горянок несуть тепло й закоханість у народну культуру, кожен їхній витвір – пам'ять поколінь. Вони- постійні учасниці різних мистецьких заходів, їхні роботи зберігаються в музеях та приватних колекціях в Україні та за кордоном. А ще мисткині активно волонтерять та долучаються до збору коштів для ЗСУ.
Директор БЦКМ, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк говорив про відому і унікальну мистецьку родину, де дереворізьбленням займаються мама і донька - Галина Олійник та Антоніна Бенько. Він зазначив, що завдяки таким майстриням «Традицію гуцульського художнього дереворізьблення» внесено до Національного переліку елементів нематеріальної спадщини України. А творчість Ганни Ватаманюк з Вижниці давно відома шанувальникам народного мистецтва, зокрема її чудові різноманітні жіночі прикраси.
Поважний гість Дмитро Курик, заслужений майстер народної творчості України, асистент кафедри декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва ЧНУ ім. Ю. Федьковича зауважив, що у Антоніни Бенько в роботах відчувається школа Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну ім. Василя Шкрібляка, а у Галини Олійник – справжній дух знаменитих різьбярів родини Шкрібляків. І загалом жінки-різьбярки – це завжди унікальне мистецьке явище, а в наш час поготів.
Гарно й щиро розповіла про свою колегу Ганну Ватаманюк директорка Мистецької школи Вижницької міської ради Наталя Додяк. Вона додала, що Галина Олійник та Ганна Ватаманюк презентують свої творчі доробки у нашому Центрі вже вдруге. Майстрині стали членкинями Буковинського осередку НСМНМУ, а молода перспективна Антоніна атестована спілкою народним майстром.
Відтворенні висьорки, чоловічі гердани з дзеркалами, створені Ганною Ватаманюк, - своєрідні обереги, а віршовані назви до них навіяні поезією нашої колеги Іванни Стеф’юк.
Галина Михайлишина, майстриня народної вишивки щиро привітала учасниць і побажала їм надалі розвивати та популяризувати традиційне народне мистецтво, натхненно готуватися до наступних виставок.
Вітали майстринь з черговою творчою перемогою не тільки друзі, колеги, а й їхні батьки.
На відкриття завітали й цікаві відвідувачі – учасники проєкту «Моя мотокраїна» (керівник – Михайло Адамчак). Мета їхньої діяльності – дослідження культурних пам’яток мотомаршрутами України. Зараз учасники милуються культурними пам’ятками нашого неповторного краю. Тож побували й на виставці у Буковинському центрі культури і мистецтва.
Гарним мистецьким подарунком на відкритті стали виступи володаря гран-прі фестивалю української естрадної пісні ім. Н. Яремчука «Пісня буде поміж нас», учасника телепроєкту «Голос країни», викладача Київського інституту музики ім. Р.М. Глієра Данила Карачевського та учениці Мистецької школи Вижницької міської ради Омеліяни Попович (викладачка – Ірина Гулей).
Виставка триватиме до 8 жовтня. Отож є гарна нагода побачити рукотворну красу талановитих майстринь краю.
ДОВІДКОВО
ГАЛИНА ТАРАСІВНА ОЛІЙНИК
Майстриня художнього дереворізьблення, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (2012), лауреатка стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва (2011,2012,2013 рр). Народилася 23 лютого 1984 року в смт Кути Косівського району Івано-Франківської області. Здобула дві вищі освіти – «Філолог романо-германських мов, викладач» та «Художник декоративно-прикладного мистецтва, викладач» у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича.
З 2006 року працює вчителем іноземної мови та образотворчого мистецтва у ЗОШ І-ІІ ст. села Виженка Вижницької територіальної громади Чернівецької області. Художньою обробкою дерева Галина Олійник займається з 2006 року. Таємниці цього ремесла молода майстриня пізнавала від вчителя і порадника, майстра художнього різьблення, заслуженого майстра народної творчості України Володимира Ворончака. Орнаменти Галини Тарасівни авторські, але з традиційними елементами, які використовував у своїй творчості класик гуцульського дереворізьблення Василь Юрійович Шкрібляк.
Галина Олійник також створює комплекти жіночих екоприкрас з дерева у техніці різьблення, якими можна прикрасити як буденний одяг, так і святковий. У виробах майстриня застосовує три кольорові гами: коричневу, синьо-жовту та червоно-чорну.
У 2012 році ім’я Галини Олійник (Бенько) занесено до Національного Реєстру Рекордів України за створення найбільшої булави ручної роботи та у 2018 році - за створення найбільшого козацького бунчука ручної роботи. Окремі авторські роботи мисткині зберігаються в Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї та Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин».
Лауреатка Національної премії «Найкраща українка в професії» - 2023 у номінації «Мистецтво». Провела майстер-клас для діток Героїв, які постраждали внаслідок агресії рф у Міністерстві внутрішніх справ України в рамках проєкту «Діти-Герої» за підтримки Першої леді України.
Презентувала мистецтво України на XXVII Міжнародному фестивалі народів світу в Італії.
ГАННА ВІТАЛІЇВНА ВАТАМАНЮК
Майстриня нанизування бісеру, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (2021). Народилася 12 жовтня 1972 року в с. Рожнів Косівського району Івано-Франківської області. Закінчила Івано-Франківське музичне училище ім. Д. Січинського по класу скрипки за спеціальністю «Артист, викладач», а також Прикарпатський університет ім. В. Стефаника, здобувши фах викладача музики та художньої культури.
Здобула другу освіту в Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича за спеціальністю «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво і реставрація». Нині майстриня живе у Вижниці, працює в Мистецькій школі Вижницької міської ради заступницею директора.
Серед різних видів народного мистецтва їй найбільше припало до душі займатися нанизуванням бісеру. Самотужки опанувала різні техніки нанизування бісеру – від вузликового плетіння до мозаїчної техніки та голчатого плетіння. Ганна Віталіївна моделює нові форми прикрас, зберігаючи при цьому їхню традиційну народну основу. Її художні прикраси вирізняються своєю вишуканістю, класичною стриманістю та розмаїттям барв. У своїх роботах майстриня продовжує художні традиції Покуття та Буковини, працює над реконструкцією давніх виробів. На основі народних орнаментів створює нові авторські, орнаментальні композиції. Серед розмаїття робіт мисткині – чоловічі та жіночі ґердани, силянки, пояси, браслети.
Назви виробів ніби рядки пісні: «Карпатське літо» ,«Багряний» «Солов’їні вічка», «Княгиня», «За Україну», «Наталка Полтавка».
Активна учасниця багатьох районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів, оглядів, виставок, конкурсів.
Постійно проводить майстер-клас із нанизування бісеру для ВПО.
АНТОНІНА РОСТИСЛАВІВНА БЕНЬКО
Майстриня художнього дереворізьблення. Народилася 5 серпня 2004 року в смт Кути Косівського району Івано-Франківської області. Закінчила Виженську загальноосвітню школу.
Після школи вступила на навчання до Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну ім. В. Шкрібляка. У 2023 році здобула освіту за фахом «Художня обробка дерева». У 2021 році Антоніна стала лауреаткою стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва.
Національною спілкою майстрів народного мистецтва України атестована «народним майстром» у 2021 році. Брала участь у виставці «Кращий твір року», на якій презентувала таріль «Ангели сотні», присвячений пам’яті загиблих на Майдані Героїв Небесної Сотні. Її перші роботи були представлені на персональній виставці «Відродження» у 2019 році.
Майстриня працює в техніках сухого різьблення, інкрустації металом, деревом і кораликами, тонування. Постійне бере участь у районних культурно-мистецьких заходах. Серед її найвідоміших робіт - таріль «Сонце Трипілля», хрест «Орнаментальний», обкладинка для альбому «Барвінок», свічник «Різдвяна зоря».
Роботи зберігаються у музеї коледжу, а також у приватних колекціях. Разом з матір’ю Галиною Олійник створили Craft майстерню, в якій регулярно проводять майстер-класи.
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6478-svoi-roboty-prezentuvaly-maistryni-z-karpatskoiu-dusheiu.html#sigProGalleria356bb401f7