З нагоди завершення реалізації проєкту «Тризуб Батьківщини» у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відкрилася виставка «Знак на щиті». Символічна домінанта експозиції – українська символіка, зокрема геральдика, її історія та інтерпретація.
Як повідомляють організатори виставки «Знак на щиті», спеціально для втілення проєкту Музей облаштував новий експозиційний простір у Виставковому центрі, який складається із трьох залів. Кожен із них уміщує відповідний розділ виставки. «Знак на щиті» – це музейна виставка, організована в нерозривному зв’язку з проєктом загальнодержавного масштабу «Тризуб Батьківщини», суть якого полягає в заміні радянської символіки на щиті монумента «Батьківщина-мати» на український державний символ – Тризуб. У ширшому контексті виставка є співзвучною загальному переозначенню Музею війни та монумента як його домінанти. У просторі виставки представлено понад 200 автентичних артефактів, що охоплюють більш ніж тисячолітній відрізок історії України. Тимчасова експозиція відображає найцікавіші факти з історії Тризуба, фокусує увагу на найважливіших етапах його становлення як державного герба. Вона є своєрідною відповіддю на актуальні суспільні питання, пов’язані з відтворенням Тризуба на щиті, висвітлює зв’язок цього процесу з перейменуванням самого монумента «Батьківщина-мати» та Музею загалом», - йдеться у повідомленні організаторів.
Куратор проєкту– генеральний директор Музею Юрій Савчук.
Організатори: Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс та Громадська організація «Фонд Богдана Губського «Україна – ХХІ століття».
Учасниками проєкту стали: Музей Шереметьєвих, Історико-краєзнавчий музей Радехівщини (за сприяння Радехівської міської ради Львівської області), Історико-краєзнавчий музей «Сокальщина», Борщівський обласний комунальний краєзнавчий музей,Музей народознавства Бишівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Червоноградського району Львівської області та приватні колекціонери: Олег Гавриш, Родина Демкур, Родина Загоріїв, Галина Мединська, Сергій Пасіченко, Микола Шкрібляк, Уляна Явната, Володимир Щибря.
Триватиме експонування виставки «Знак на щиті» упродовж року.
Хотілося би детальніше розповісти про експонати з приватної колекції старожитностей заслуженого діяча мистецтв України Миколи Шкрібляка, представлені на виставці. Перший з експонатів – сорочка з тризубами, вона походить із села Добровляни Заліщицького району, датується 20-30-ми роками ХХ століття.
Другий експонат – вишитий рушник із села Волиця Підгаєцького району, вишила його Ксенія Курпата, зберегла донька Марія Дирда, а передала у колекцію рушник внучка Надія Будна. Рушник чудом уцілів – коли в дім прийшли з обшуком, господиня викинула його аж поза грань розігрітої печі в надії, що ті, які прийшли, у піч не полізуть і руками розгрібати грань не будуть. Так рушник чудом уцілів.
Обидва експонати є частиною тематичного розділу «Національний символ», якийрозповідає про самобутню традицію використання національного знака в народному побуті українців між Першою та Другою світовими війнами. Через зображення символу Тризуба в українському декоративно-ужитковому мистецтві міжвоєнної доби висвітлюється роль знака у формуванні та зміцненні національної самоідентичності українського народу. Основу цієї частини виставки становлять етнографічні артефакти: зразки народного одягу та предмети побуту.
Практично про кожен експонат із виставки «Знак на щиті» - це окрема історія. Історія, яка показує, наскільки промовистим є національний символ. Радимо всім, хто відчуває себе українцем і хоче побачити знаки власної історії, відвідати виставку в Національному музеї історії України у Другій світовій війні і відчути серцем своє.
Авторство фото належить організаторам виставки «Знак на щиті»
https://www.youtube.com/watch?v=23qtp7HG4Mk&ab_channel=UkrinformTV
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6475-u-stolytsi-ukrayiny-vidkrylasya-vystavka-znak-na-shchyti.html#sigProGalleriade4e3ccd16