У червні цього року започатковано науково-популярний проєкт «Екзотичне гроно» - цикл вечірніх лекцій про культуру національних спільнот нашого краю в діалозі з українською традиційною культурою. Автори ідеї – почесний консул Республіки Австрія у місті Чернівці Людмила Осачук та кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк. Місце проведення лекцій – медіацентр «BelleVue». Перша лекція, нагадаємо, стосувалася австрійсько-українських міжкультурних взаємовпливів, а друга лекція відбулася 11 липня і вона присвячена румунській традиційній культурі на теренах Буковини.
Авторська лекція кандидатки філологічних наук Іванни Стеф’юк «Буковинський трандафір: етнографічний діалог» торкнулася таких підтем:
- Мерцішор як філософія перемоги Світла над Мороком;
- Буковинське поминальне деревце з дарами;
- Новорічна традиція буковинського маланкування і її поліфонія світоглядних символів;
- Ґенеза ритуальної та побутової страви «борщ»;
- Історія бринзи – різновиди, технологічні тонкощі;
- Тояґ (сточок) як ритуальний двійник людини;
- Містерія Купала як діалог зі стихіями.
В основі лекції – студії Антонія Мойсея, Ігоря Чеховського, Мірчі Еліаде, а також експедиції Буковинського центру культури і мистецтва. Особливий настрій своїм виступом створила лауреатка численних всеукраїнських і міжнародних конкурсів Наталія Процюк, котра подарувала одну гостям «ружу двояку»: одну пісню українською мовою, і одну – румунською. Лекцію відвідала поліетнічна аудиторія, а по завершенні заняття усі зацікавлені продовжили спілкування у форматі обговорення. Глибокими експертними міркуваннями стосовно культурної спадщини у міжнародному контексті поділився очільник Буковинського центру культури і мистецтва, заслужений діяч мистецтв України, етнолог Микола Шкрібляк.
На важливості міждисциплінарних студій традиційної культури наголосили у свої виступах заступник директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації, кандидат історичних наук, доцент Сергій Гакман та знана краєзнавиця, кандидатка історичних наук Ірина Яворська. Поважні науковці Юрій Корнєв та Світлана Руденко порушили важливі питання – традиційної спадщини як чинника «культурного експорту» та раритетної фахової літератури у процесі дослідження.
Хочеться також процитувати деякі з письмових відгуків чернівчан про лекцію:
Олена Карпенко, дослідниця історії міста Чернівці: «Зустріч і лекція - неймовірні по змісту! Це унікальні речі, притаманні нашому краю! Дякую за те, що ними щедро ділитесь! А який голос! Кожне Ваше слово, як дорогоцінний камінчик, поблискує, перевертається, сяє! Як нам всім пощастило, що є у нас така розумна і гарна пані Іванна!».
Людмила Осачук, співорганізаторка лекції: «Лекція цікава і так приємно було спостерігати, що зачепила слухачів-експертів, викликала дискусію. Чудовий вечір, дякую вам! Лекція цікава і так приємно було спостерігати, що зачепила слухачів-експертів, викликала дискусію. Чудовий вечір, дякую вам!».
Любов Добровольська, культурна діячка: «На лекцію - як на свято! Чернівецьке поважне товариство традиційно зібралося в центрі «BelleVue», де із харизматичним словом буковинської лекторки, етнографині Іванни Стеф’юк поєдналися румунські пісні у виконанні талановитої Наталії Процюк. Мали змогу дізнатися про мерцішор як символ перемоги світла над темрявою. Боянські коники на Маланку як втілення образу сіяча. Особливості приготування борщу акру у селі Молниця - господині кричать на страву голосно, але тільки гарними словами. Також почули, де знаходиться потаємна кишеня в буковинської тайстрочки».
Станіслава Жутовська, представниця єврейської громади міста Чернівці: «Сьогодні з великим задоволенням відвідала другу лекцію про міжкультурні взаємовпливи на Буковині. Тема лекції була «Буковинський трандафір:етнографічний діалог». Пані Іванна Стеф'юк нам зробила екскурс в румунську культуру і побут. Розповіла які традиції до нас прийшли з румунської культури. Нам пані Іванка розповідала про мерцішор,про бринзу,про Маланку,про поминальні деревця,про борщ і ще багато цікавого. Дякую, пані Іванко,за сьогоднішню лекцію. Ви завжди занурюєте нас в чудовий світ цікавого і пізнавального. Кожну зустріч з вами ваші шанувальники чекають з нетерпінням і цікавістю. Бажаю вам здоров’я,здійснення творчих задумів і втілення ідей».
Наталія Процюк, представниця румунської громади міста Чернівці, співачка: «Дякую за запрошення на лекцію про взаємовідносини в звичаях на Буковині! Іванна Стеф'юк захопливо розповіла про Мерцішор, як зберігається й готовиться бринза, про деревце й тояг, про Маланку й коника. Це наша спадщина! Дякую щиро вам!
Ce frumos a redat Ivanka Stefiuk obiceiurile românești păstrate la noi în Bucovina: Voloca, Țureni, Ostrița, Suceveni. Mulțumiri aduc prietenilor noștri: Nicolae Hauca Mykola Havka pentru foto!»
Автори фото: Микола ГАВКА та Любов ДОБРОВОЛЬСЬКА
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6419-vidbulasya-druha-lektsiya-z-tsyklu-ekzotychne-hrono.html#sigProGalleria190b2dcd46