Новини

БУКОВИНЦІ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА

1_415 червня з нагоди 82-річчя від дня народження Івана Миколайчука на Буковині відбулося пам’ятне вшанування видатного актора, кінорежисера. Розпочалися урочистості покладанням квітів до меморіальної дошки Івану Миколайчуку в місті Чернівці. А відтак у Культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука відбулася презентація книжки Валентини Короті-Ковальської «Пісенне древо Івана Миколайчука» (фольклористичні записи Івана Миколайчука буковинських пісень). На презентації були присутні поважні гості – учасниці тріо «Золоті ключі», народні артистки України Валентина Коротя-Ковальска та Ніна Матвієнко. Друга частина символічного дійства відбувалася у Чорториї – у музеї-садибі Івана Миколайчука. За концепцією це - спогадова мандрівка біографією Маестро (її провела наша співробітниця, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф’юк). Інкрустували цю мандрівку музикою Мирослава Скорика (виконав артист Чернівецької обласної філармонії ім. Д. Гнатюка Ігор Товт), зазвучали й легендарні пісні з репертуару «Золотих ключів (виконали народні артистки України Ніна Матвієнко та Валентина Ковальська), а також спогади та літературні інтерпретації. Так, завідувачка відділу мистецтв Чернівецької обласної універсальної бібліотеки Любов Шилюк зачитала листа «О, яка ти прекрасна, Чортория!». А провідна наукова співробітниця Чернівецького обласного краєзнавчого музею Тетяна Мінаєва прочитала «Перерваний політ Білого Птаха».

Із затамуванням подиху присутні спостерігали за презентацією вишитої сорочки Івана Миколайчука – її відтворили в рамках проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» Тетяна Зез та Олена Ясінська, керівниця проєкту – засновниця Всесвітнього дня вишиванки, письменниця Леся Воронюк. Амбасадором цієї вишиванки стане військовослужбовець, режисер, журналіст Олександр Ткачук. На святі ж її представив Артур Боштан.

З вітальними словами на адресу всіх гостей музею-садиби звернулася поважна влада області – перший заступник голови Чернівецької обласної ради Микола Гуйтор, начальниця управління культури Чернівецької військової адміністрації Олена Боднар, голова Вижницької районної ради Михайло Андрюк, привітав присутніх також голова Брусницької територіальної громади Василь Шемчук.

Ведуча літературної частини імпрези Іванна Стеф’юк коротко розповіла гостям про роман Мирослава Лазарука «Чорторийські марева і видіння», присвячений Іванові Миколайчуку, зацитувала погляди кіномитця на українську традицію, ментальність, висвітлила кілька маловідомих фактів з історії зйомок Івана Миколайчука. В рамках знакового для всіх буковинців дня у Брусниці відбулася також творча зустріч Валентини Короті-Ковальської та Ніни Матвієнко з шанувальниками таланту.

Як зазначив оберігач музею-садиби і племінник Івана Миколайчука Михайло Грицюк, йому особливо відрадно, що пісенний збірник Іванових фільмів – відтепер у музеї. Пан Михайло щиро привітав усіх, хто приїхав пошанувати одного з найвидатніших українських митців ХХ століття.

Відтак Наталія Додяк, організаторка культурних заходів і культурна діячка, анонсувала ще одну зустріч – у Центрі культури «Вернісаж» (місто Чернівці) відбулася зустріч із Русланою Лісовою (м. Чернігів), яка написала музику на слова Тамари Севернюк та виконала пісні-посвяти «Буковинській трійці». У повнобарвній китиці пошанувальних заходів насправді важко виокремити якусь одну подію. Поза сумнівом, це не єдині заходи і можливо, названі не всі ті, хто спричинилися до їхньої організації.

Відрадно те, що у переломні часи, коли багато хто взагалі ставить під сумнів доречність культурно-мистецьких заходів, є люди, які працюють на справжні цінності і не мислять штампами. Адже, перефразовуючи відому фразу В. Черчілля, якщо культура і національна ідентичність «не на часі», то за що ми тоді воюємо?