Новини

ЛЕКЦІЯ «В АВСТРІЙСЬКОМУ ЛЮСТРІ»

1_12Одна з найпопулярніших тез у розмовах про Буковину – що це край полікультурний і поліетнічний. Один із перших наших проєктів у цьому напрямі розпочато минулого року - на запрошення Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського Національної академії наук України дослідницький проєкт «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва запрошений до співпраці у виконані проєкту «Етнографічний образ сучасної України. Корпус фольклорно-етнографічних матеріалів нацменшин». Курує етнографічний проєкт «Спадщина» кандидатка філологічних наук, письменниця, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк (Олещук).

Своєрідним продовженням цього проєкту став цикл науково-популярних лекцій «Екзотичне гроно», де основний акцент якраз на міжетнічних та міжкультурних діалогах. І перша лекція з цього циклу відбулася 13 червня у медіацентрі «BelleVue» - «В австрійському люстрі».

«В австрійському люстрі», - це авторська письменниці та науковиці Іванни Стеф’юк і на заході йшлося про таке: яка етнографічна дифузія відбулася між українцями та німцями-колоністами, чим запам’яталися рошошанки минулого століття, що поєднує Вашківецьку переберію, загальноукраїнські Масниці і австрійсько-німецький карнавал Фашинг? У чому полягала «мода на цісаря» і який слід залишила віденська доба у традиційній культурі Буковини? Аналізувалися як архівні світлини, так і наші експедиційні.

Одна з паралелей – порівняння обрядової поведінки з австрійським деревом Maibaum(яке рано чи пізно викуповують) із буковинською чугою (дерево на жердині на пошанування чоловіка-іменинника, ця традиція внесена до обласного переліку нематеріальної культурної спадщини).

Захід відбувся за підтримки Почесного консула Австрії у Чернівцях Людмили Осачук. «150 років перебування Буковини в складі Австрії залишили свій слід не лише в архітектурі, але й в особливостях нашого діалекту, в стравах та традиціях. Дякую за пізнавальну та наочну лекцію Іванна Стеф'юк , що ще раз дозволила буковинцям розглянути себе в люстрі австрійської історичної спадщини. Дякую представникам товариства австрійсько-німецької культури за спогади очевидців та сімейні історії», - зазначила пані консул.

Лекцію відвідали представники та керівництво Товариства австро-німецької культури (голова - Інга Вітталь), а також нащадки німців-колоністів, представники єврейської громади та всі зацікавлені українсько-австрійськими етнографічними паралелями.

Зворушливим і мотиваційним для лекторки став відгук культурологині, літературознавиці Валентини Чолкан, в роду якої були німці-колоністи: «Дякую, дорога Іванко, за цікавий екскурс в історію поліетнічної Буковини. Німці - невід'ємна складова цього краю. Надзвичайно цікаво було почути про їхню культуру через літературознавчу, фольклористичну, народознавчу, культурологічну призму бачення. Вітаю з новим чудовим проектом, який має прекрасне майбутнє. Адже наш край - багатогранний, багатий на традиції та звичаї представників різних етносів і національностей. Найголовніше, що є та, яка вміє фахово і професійно донести інформацію до слухача, поєднавши в одній особистості надзвичайний талант письменниці, літературознавиці, етнографині, актриси. В добру путь!».

На лекції з відгуками виступили представники Товариства австрійсько-німецької культури, а також професори Юрій Корнєв та Світлана Руденко. Враженнями від почутого поділилися також культурна діячка Любов Добровольська, співачка Лариса БєловаНа згадку про лекцію Іванна Стеф’юк отримала подарунок від австрійсько-німецької громади нашого міста – книжку Райнгольда Вайзера «Роша – мій дім».

Фоторепортаж та повна відео трансляція заходу – від телеканалу «Чернівецький промінь».