Новини

ВИЇЗНЕ ЗАНЯТТЯ З ТРАДИЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ У БОЯНАХ

IMG 4052

Вивчення української мови через народну культуру – цей приємний і дуже пізнавальний шлях ми запропонували відвідувачам Курсів української мови ще рік тому, і він виявився доволі ефективним. Одне із таких занять відбулося 27 квітня у селі Бояни в майбутньому молодіжному просторі. Чому майбутньому? Бо молодь та юнацтво цього населеного пункту лише на шляху впровадження цієї такої потрібної ініціативи і наші відвідини – по суті перший захід у такій співпраці. Організували це заняття, як і попередні, МКУ «Резиденція молоді», ГО «Світимо» та етнографічний проєкт «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва.

На занятті відвідувачі дізналися про «вінок, що рухається» - коди, вінок з ковилою; гендерні аспекти новорічної традиції буковинського маланкування (тут значно допомогли нам фотоархіви, які люб’язно надали проєкту «Спадщина» популяризатори традицій Анжела Бота, Павло Житарюк, Соріна Паламарю, Валерія Міґаєсі, Наталія Козачок, Олег Колянківський, Василь Раца та ін.). 

Чудовими наочними прикладами стали старожитності із приватної колекції етнолога, очільника нашої установи Миколи Шкрібляка – парубоцький капелюх з фарбованою ковилою та рідківський павун з травою (робота Галини Вівчарюк). 

Упродовж заходу прозвучали маловідомі факти весільної, поминальної обрядовості буковинців, лекторка проаналізувала види обрядового хліба, окремо зробила акцент на таких елементах нематеріальної культурної спадщини Буковини: «Новорічна традиція буковинського маланкування», «Гуцульська боднарка», «Буковинська та бессарабська тайстра: традиції виготовлення і побутування», «Буковинське поминальне деревце з дарами» та «Буковинський урочистий вінок з ковилою». 

У лекції звучали українсько-румунські етнографічні паралелі, адже в Боянах компактно проживає румунська національна спільнота, це одне із поліетнічних сіл нашого краю. 

Заняття провела завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук, письменниця Іванна Стеф’юк. 

На завершення заняття відвідувачі отримали захопливий краєзнавчий екскурс від молодіжної ради села Бояни і настроєві фото від колективу «Резиденції молоді».