Новини

ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ МИКОЛИ ШКРІБЛЯКА: ПЕРЕГУКИ СМИСЛІВ

1_18Навчитися читати писанку – здавалося, що може бути простіше, адже писанка як атрибут нашої традиції – це щось рідне і знайоме з дитинства. Проте неспроста світоглядні практики та знання про Всесвіт, які лягли в основу писанкарства як виду народного мистецтва, від нашої держави спільно з Естонією просуваються до Всесвітнього переліку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Авторська відкрила лекція етнолога, заслуженого діяча мистецтв України Миколи Шкрібляка «Знаково-символічна мова української писанки», котра відбулася у Буковинському центрі культури і мистецтва, об’єднала однодумців – тих, хто хоче читати писанку, слухати її послання-смисли, тлумачити.

Одна з відвідувачок, харків’янка Тетяна Стеценко, зізнається: скільки чула про майстер-класи з писанкарства, а не лежала душа доти, доки не почула про суть писанки: «Вчорашній захід з паном Миколою був просто космічним. Неймовірна глибина, три години на єдиному подиху. Та й якщо чесно, я свідомо не відвідувала жодний майстер-клас досі, бо відчувала - не те, що мені потрібно. А тут майстер, професіонал, митець особисто надав океан інформації. Історія, філософія, соціологія, антропологія, нумерологія, сакральна геометрія - це не повний перелік питань, які учора пан Микола висвітив. Просто у захваті. Вдячна безмежно».

Коли йдеться про дослідницькі перформанси, де наука поєднується із практичним втіленням, то для нашої установи особливо цінною є співпраця з ГО «Вишиваний дивотвір», котру очолює пані Одарка Кучерява. Одарка Іллівна також відвідала лекцію і так охарактеризувала враження від почутого: «Послухати лекцію знаного етнографа Миколи Шкрібляка - це означає отримати велике джерело знань для кращого пізнання й розуміння світобудови й гармонії Всесвіту! Авторська лекція директораБуковинського центру культури і мистецтва зібрала в установі зацікавлених слухачів, котрі буквально вбирали кожне слово спікера. Послуговуючись зразками старовинних писанок з власної колекції, Микола Миколайович розповів про сакральність та значення чисел, про походження українських орнаментів через писанку!Лекція була неймовірно цікавою! І найцікавіше, що мені стало відомо значення числа 11! Росту !

 Пані Анастасія Пентелейчук – педагогиня, краєзнавиця, дослідниця і носійка румунської традиційної культури. Якось вона зізналася: наші дослідження її надихають. Вона з приємністю відвідала лекцію і поділилася такими міркуваннями: «Доброго здоров’я! Була на лекції у Миколи Миколайовича, у мене настільки позитивні емоції, що навіть не знаю як їх передати. Я у величезному захваті. Після лекції я подумала, що потрібно не зупинятися і продовжувати досліджувати звичаї нашої прекрасної Буковини».

 Важливо і цінно нам було почути думку культурної діячки, керівниці курсів для екскурсоводів Оксани Лелюк: «Ми щасливий народ, бо ще маємо можливість бачити й відтворювати рідний орнамент, в якому закладено глибокий зміст та символізм.

 Лекція Миколи Шкрібляка про розуміння орнаментики через прадавню міфологію та поетику надзвичайно цікава. У передвеликодні дні хочеться процитувати шановного лектора, відомого етнографа Миколу Шкрібляка "Писанка - це найкраща новорічна листівка", адже у наших предків рік розпочинався навесні».

 Завідувачка відділу краєзнавства Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки Тетяна Мисько розповіла: «Люблю коли день завершується на високій ноті - в роздумах про сакральне, а особливо напередодні Великодня. Мала можливість побувати на лекції, де всі присутні отримали знання із знакового письма нашої писанки. Це було дійсно цікаво, змістовно, пізнавально та й актуально, бо ми маємо коштовний скарб - писанку, яка своїм корінням сягає в дуже далекі часи прадавньої культури. Ну а розповідь про цифри в знаках писанки просто всіх вразила. Є нам що зберігати, є нам що представити цілому світу та і над чим ще багато працювати!»

 Лекція Миколи Шкрібляка стала, мабуть, поштовхом. Запрошенням до подальших відкриттів. Ми не фіксували її на відео і наразі не плануємо оприлюднювати конспект, адже писанка – це таїнство. Є сенси і є знаки, до відчуття яких можна прийти лише у форматі «наживо».