«Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» - вітаються християни у великодню пору, а коли хочуть додати адресне побажання співрозмовникові, кажуть: «Смачної паски». І направду, великодня паска, писанки, бабка – це тільки на перший погляд звичні атрибути Великодня, а насправді вони настільки місткі, що вартують окремої посутньої розмови. І якщо майстерки з писанкарства у цю пору, на щастя, доволі поширені, то великоднім обрядовим хлібам пощастило куди менше – адже це багатогодинний процес, який складно умістити у експрес-формат одноразового заняття.Наша установа у співпраці з пекарнею «NikoNova» та громадською організацією «Вишиваний дивотвір» відважилася на такий експеримент. Як відомо, очільник Буковинського центру культури і мистецтва, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк є не тільки глибоким дослідником хлібної культури українців, а й володіє традиційними практичними знаннями. Тож 10 квітня етнолог провів перформативний майстер-клас із покроковим коментуванням для професійних кондитерів, а також збирачів та популяризаторів буковинської традиції.
Упродовж перформансу Микола Шкрібляк озвучив види великоднього обрядового хліба: чорний, сірий (кукуци та їхні види), білий (класична рогата паска, а також дора), жовтий (бабка). Присутні мали можливість виготовити самостійно види великоднього обрядового печива «кукуци» (нагадаємо, це печиво призначене для дітей-вогників, котрі напередодні Великодня нагадують гуцулам про те, що потрібно запалити вогонь за душу предка).
Тривав навчальний захід 6 годин і за цей час Микола Шкрібляк з пані Дарією та пані Ольгою виготовив, випік і представив увазі публіки 7 пасок: із сонячним знаком на чотири завитки, паску з вісьмома завитками, паску на 12 завитків, паску-косичку у формі хреста, класичну християнську дору (з промінчиками – «Божими пальчиками»), та дві сирні паски (на 3 і на 6 пелюсток).
Пекарня «NikoNova» приготувала для майстер-класу саму основу – тісто, а також до уваги публіки представила тематичну виставку власної продукції із патріотичною символікою. Важливим тематичним доповненням заходу стала виставка-інсталяція великодніх рушничків – покрівців, котру підготувала очільниця ГО «Вишиваний дивотвір» Одарка Кучерява.
Відвідувачка заходу, культурна діячка Оксана Лелюк поділилася враженнями: «Яка глибока й змістовна українська традиція! Щоразу, слухаючи Миколу Шкрібляка, я захоплююся і надихаюся. Сьогодні дізналася багато цікавого про пасочки, дори, «пташечки». Традиція – це як тендітна свічечка, вогонь якої так важливо берегти».
Автори фото: Одарка КУЧЕРЯВА, Людмила ЧЕРНЯК, Галина НІКОНОВА
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6234-bukovyntsiv-navchaly-vypikaty-tradytsiynyy-obryadovyy-khlib.html#sigProGalleria255ef15430