Екзотична, навіть подекуди епатажна форма, і глибокий сенс – ритуальний обман і такі ж ритуальні бешкети Маланки, «гладіаторські» ведмежі поєдинки, «німа молода», «вінок, що рухається» (павун), «поцілований вогнем» посуд (боднарка) і ткані сумки, що здатні змінити настрій (тайстри) – це звучить метафорично, асоціативно, а офіційною термінологією можна узагальнено сказати «нематеріальна культурна спадщина Буковини». Сьогодні у майстерні-світлиці народних ремесел кураторка етнографічного проєкту «Спадщина», завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф’юк познайомила гостей з калейдоскопом найяскравіших буковинських традицій. Окрім вищезгаданих традицій, атрибутів та обрядодій, лекторка розповіла про традиції свята зустрічі весни Мерцішор, традиції виготовлення та побутування гуцульських ліжників, види буковинських тканих рушників, звичай «кричати на борщ» тощо.
Ініціаторами зустрічі виступила організація «Я – Маріуполь», до заходу приєдналися гості з Бердянська, Конотопа, Донеччини, а також буковинці. Особливо хотілося би виокремити одну гостю – знану науковицю, докторку біологічних наук Світлану Руденко, котра сама колекціонує тайстри, а колись разом із мамою Міррою Костишиною долучалася і до експедиційного вивчення цього «барвистого дива».
«Це наша культурна спадщина і водночас тайстра – це щось дуже близьке і практичне. Ось погляньте на мою тайстру – в ній зручно носити ноутбук на лекції, сьогодні я придбала подарунок найдорожчій своїй людині і поставила до тайстри, і взагалі тайстра – це як усмішка. Взяла тайстру – і все навколо ніби в інших барвах. Спробуйте», - каже Світлана Степанівна.
Завершилася етнографічна мандрівка «Екзотична Буковина» колоритними фотографіями на згадку у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва і душевною бесідою про глибини наших традицій.
Автор фото – Ігор МОЛОТКІН, працівник БЦКМ
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6122-ekzotychna-bukovyna-movoyu-tradytsiyi.html#sigProGalleria34e42a22c9