9 листопада, у День української писемності та мови, молодь Буковини мала нагоду відсвяткувати один з найважливіших свят українців по-особливому. Управління молоді та спорту Чернівецької обласної військової адміністрації спільно з Управлінням культури та Управлінням освіти організували молодіжний форум на три дискусійних панелі «Мова – засіб перемоги». Передусім присутні вшанували хвилиною мовчання всіх полеглих у боротьбі за українську державність, а відтак виконали Державний Гімн України. З вітальними словами до аудиторії звернулася перша заступниця начальника Чернівецької обласної військової адміністрації Альона Атаманюк, котра окреслила націєтворчий та суспільно-політичний аспекти мови.
Відтак робота форуму розгорталася в рамках трьох панельних дискусій.
Спікерами першої панельної дискусії «Мова – духовна зброя нації: державна політика, історичний екскурс, проблематика» стали:
- Ганна Скорейко, кандидат історичних наук, доцент кафедри Історії України Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича;
- Леся Воронюк, українська письменниця, сценаристка, продюсерка, режисерка, журналістка та громадська діячка, член Національної спілки журналістів України, засновниця Всесвітнього дня вишиванки;
- Олександр Гуляєв, голова Громадської організації «Центр молоді Чернівців».
Модерувала дану панельну дискусію Оксана Сакрієр, кандидат політичних наук, директор Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної військової адміністрації. Розмова у такому ключі викликала від самого початку резонанс аудиторії, котра була налаштована передусім на діалог.
«Насправді міфи навколо україністики, навколо української мови зокрема, мають радіаційний характер. Вони руйнують мізки, причому до певного часу можуть не розпізнаватися. Іноді ретрансляторами антиукраїнських міфів є доволі освічені люди, і це прикро», - зазначила Леся Воронюк.
Друга панельна дискусія «Перезапуск мовної свідомості: етнокультурна площина» поєднала в обговоренні таких промовців:
- Іван Бутняк - в.о. директора Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської;
- Ярослав Адамчук – краєзнавець, екскурсовод (туристичний бренд «Пан Ярко»).
Спікеркою та модераторкою даної панельної дискусії стала Іванна Стеф'юк - кандидатка філологічних наук, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва, кураторка етнографічного проєкту "Спадщина", письменниця.
«Здавалося би, такі переломні часи в історії нашої країни вперше. Але якщо ви побачите на сцені драматургію Миколи Куліша – багато що вам зрезонує дуже несподівано. Мова кіно і мова театру в сьогочассі – особлива. Це правда. Але твори, написані на початку ХХ століття особливо вчасні саме зараз», - зазначив Іван Бутняк.
Третя панельна дискусія: «Українізація соцмереж: зміни, тренди, виклики» окреслила одне з найбільш дискусійних питань – мову блогосфери. Спікерами цієї панельної дискусії стали:
- Ірина Полєтуха, радниця Міністра молоді та спорту України;
- Анастасія Свідерська, адвокатка, громадська діячка, тік-ток-, інстаграм-блогерка
- Віталія Козменко, журналістка, смм-менеджерка, оглядачка книг, та Ярослава Козменко, юна ютуб-блогерка, оглядачка книг.
Модератором даної панельної дискусії була Євгенія Блажевська, кандидат політичних наук, заступник начальника управління - начальник відділу молоді управління молоді та спорту Чернівецької обласної військової адміністрації.
За підсумками форуму організатори та учасники спільно уклали резолюцію, котра стосується ширшої популяризації української мови за посередництва публічних лекторіїв, соціальних мереж, стаціонарних курсів та розмовних клубів.
Окремо варто відзначити детальну тематичну виставку від Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки (директорка – Наталія Філяк). Виставка «зустрічала» відвідувачів форуму, і з неї можна було дізнатися як про найцікавіші стародруки, що стосуються історії формування української літературної мови на Буковині, так і про найсвіжіші наукові та науково-популярні філологічні видання, котрі допоможуть пізнати тонкощі української мови.
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/6009-na-bukovyni-vidbuvsia-molodizhnyi-forum-mova-zasib-peremohy.html#sigProGalleria62195d3d2c