«У нас такого не було, а ота традиція з гарбузами і свічками – сатанинська», - думка поширена, погодьтеся. Що означає День усіх святих в американській культурі, як з цим страхітливим (на перший погляд) обрядом пов’язаний гуцульський передвеликодній обряд «гріти діда», чому буковинська Маланка запрошує гостей в Сафатову долину і для кого господар-українець напередодні Святвечора сіяв по снігу мак – це деякі з тем, котрі порушені на містичній етнографічній студії спеціально для гостей табору «Я – українець».
Провела заняття кандидатка філологічних наук, письменниця, завідувачка науково-методичного кабінету дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк у співпраці з Управлінням молоді та спорту Чернівецької обласної військової адміністрації.
Враховуючи, що географія відвідувачів доволі різноманітна (від буковинської Брусниці і до Бахмута), лекторка стисло проаналізувала поминальні традиції різних регіонів України – «накривати грібки», «горєчі мисочки», «Проводи», «Діди», «Красна гірка», хлібні поминальні деревця. Окремо проаналізували і традиції свят, що містять поминальну семантику або її елементи – Трійця, Великодні свята, Святвечір, День всіх святих (1 листопада), Дідова субота тощо. Окрім того, лекторка коротко навела міжкультурні паралелі України, Індії, Мексики, країн Америки та Румунії.
«Це було несподівано. Ми чекали, що будемо слухати, який поганий Геловін і ті, хто його відзначають. Хоча це простий тематичний день. Ніхто певно і не розглядає його нарівні з церковними святами. Ми чекали батлів, протиставлення «правильне наше» - «погане чужинецьке», а отримали цікаву мандрівку, навіть трохи епатажну. Було цікаво дізнатися про «страхітливі» образи з нашої Маланки і що вони означають. Це було глибоко. Ми сьогодні говорили про філософію душі, про культ предка, ми сьогодні всі хоч трохи, а змінилися», - розповіла співорганізаторка зустрічі Євгенія Блажевська.
Довідкова інформація
Елемент «Новорічна традиція буковинського маланкування» у 2022 році внесений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Елемент «Буковинське поминальне деревце з дарами» наразі внесений до обласного Переліку і готується номінаційне досьє для включення його в національний Перелік.
Фрагмент лекції можна почути у відео, яке створило Управління молоді та спорту ЧОВА: https://www.youtube.com/watch?v=be7QbYMNlSs
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/5999-halloween-vs-malanka-chy-vse-tak-strashno.html#sigProGalleriabe244c81f7