Починаючи з 2019 року ГО «Вишиваний дивотвір» у партнерстві з нашою установою працюють у напрямі популяризації одного з найвиразніших етномаркерів Чернівецької області – традиційної тайстри. У 2019 році успішно реалізовано масштабний проєкт «Школа буковинської тайстри».
Керівниця проєкту – Одарка Кучерява, експерт – очільник Буковинського центру культури і мистецтва, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк, ментори – знані майстри ткацтва Михайло та Олена Прокоп’юки. Підсумки проєкту більше, аніж просто плідні – кожна учениця виткала по дві тайстри (одну – традиційну, одну авторську), вийшла книжка «Школа буковинської тайстри від «А» до «Я». Запам’яталося чернівчанам також хореографічно-театралізоване дійство «Від руна до нитки» (жовтень 2019).
Рівно через рік елемент під робочою назвою «Буковинська тайстра» внесено до обласного Переліку нематеріальної культурної спадщини, і з того часу Буковинський центр культури і мистецтва систематично працює над дослідженням елемента, формуванням його номінаційного досьє для внесення у Національний перелік. Установа здійснила низку дослідницьких експедицій, і у рубриці «Традиційна культура» на офіційному сайті нашого центру можна прочитати статті фахівців науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури на цю тему.
Аби популяризувати знання про технології виготовлення тайстр, організатори «Школи буковинської тайстри» запрошують усіх охочих стати учнями бліц-майстерні. Смугаста тайстра «дасться» за два дні, килимова – приблизно за тиждень, - кажуть майстри-ментори.
«Цього року на День міста ми офіційно презентували цей навчальний простір, і в форматі «День відкритих дверей» ми запрошували познайомитися з ткацьким верстатом зблизька. Як бачите, верстати уже встановлені, сировину ми також заготували, маємо і перші заявки, але набір ще триває, тож долучитися може кожен. Для цього варто сконтактувати з нами, і як тільки завершиться набір у групи – ми приступимо до навчання. Це індивідуальні заняття з ткацтва. Як показав досвід , ткацтво – це дуже харизматичне ремесло, і воно вимагає не тільки терпіння, а й любові. А ось досвід необов’язковий, ми можемо навчити із нуля», - розповідає Одарка Кучерява.
Що стосується популяризаційно-дослідницької складової, то це для нас уже також традиція. У майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва БЦКМ діє постійна експозиція з виставками традиційних тайстр Чернівецької області (приватна колекція старожитностей Миколи Шкрібляка). Тут систематично проводяться етнографічні студії як для гостей з України, так і для зарубіжних відвідувачів. Автори етнографічних студій – дослідницький проєкт «Спадщина» БЦКМ (кураторка – Іванна Стеф’юк, кандидатка філологічних наук, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури).
Більше інформації про «Школу буковинської тайстри» можна дізнатися за такими посиланнями:
- офіційний сайт Буковинського центру культури і мистецтва:
- сторінки у соцмережах:
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/5984-tkatskyi-verstat-zaproshuie-vas-na-znaiomstvo.html#sigProGalleriace10bdf3f5