Новини

В АКАДЕМІЧНИХ ПЕНАТАХ З НОВИМ ТВОРЧИМ УЖИНКОМ

1_118 жовтня на філологічному факультеті відбулася літературна зустріч з колишньою студенткою Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, а нині відомою в Україні письменницею, літературознавицею, етнографинею, сценаристкою, методисткою Буковинського центру культури і мистецтва, членкинею Національної спілки письменників України (з 2013 р.), лауреаткою літературно-мистецької премії імені Марка Черемшини та літературної премії імені Пауля Целана – Іванною Стеф’юк

В особі Іванни Іванівни поєдналося чимало талантів і, якою б справою вона не займалася, у результаті народжується щось унікальне та неймовірно цікаве. Іванна Стеф’юк у своїй професійній діяльності балансує між двома улюбленими стихіями – науковими студіями з літературознавства й етнографії та літературною творчістю.

 Народження і зростання її як письменниці і дослідниці літератури відбулося у період студентства на філологічному факультеті. Саме тут Іванна Стеф’юк була старостою Літературної студії імені Степана Будного, де під мудрим наставництвом професора кафедри української літератури Богдана Мельничука засвоювала премудрості художнього письма, а після закінчення університету захистила кандидатську дисертацію про творчість улюбленого письменника Марка Черемшини. Як письменниця Іванна Стеф’юк однаково неповторна у поезії й прозі, де вона глибоко осмислює різні теми, уводить читача у світ власної системи сприйняття й уявлення природної й суспільної дійсності.

Нещодавно у Брустурівському видавництві «Дискурсус» побачила світ збірка образків «Про вас», яку авторка презентувала студентам-філологам. Це вже восьма книга у творчому доробку Іванни Стеф’юк. За словами авторки, вона вийшла зовсім несподівано. Попередні прозові книги в основному побудовані на художньому вимислі й більшість описаних історій не були пережиті особисто, вони витворені фантазією та творчою уявою письменниці.

Книга із символічною назвою «Про вас» розповідає про конкретні людські долі, в які, як зауважила Іванна Стеф’юк, неможливо повірити, якщо б у неї не було аудіо- чи відеозаписів тих людей, які довірили їй свої унікальні розповіді зі свого життя. Оповідаючи історію появи книги, І. Стеф’юк зауважила: «В основному це люди із 40-х рр. ХХ ст.: українці, які переживали колективізацію і розкуркулення, коли наших кращих господарів викинули просто на голу землю у різних областях України; розповідається також про погром євреїв – голокост у 40-і рр. та історії німців-колоністів. У нас є цілі поселення на Вижниччині та на Франківщині – у Снятинському районі, які мають незвичні німецькі назви Авґустдорф, Катарінендорф – це були німецькі колонії, де займалися розведенням племінних коней, вирощували сади, згодом їх було висилено звідси і покликали воювати за Третій Рейх. Є тут і румунські долі періоду Другої світової. А потім я зрозуміла, що та відвертість, з якою до мене приходили прототипи цих образків, почала перероджуватися у художні тексти».

Присутні з особливим інтересом заслуховувалися авторським майстерним прочитанням окремих образків із книги «Про вас», занурюючись в описані трагічні події радянського періоду. Інколи складалося враження, що, художньо відтворені історії людей, насправді не із далекого минулого, а цілком теперішнього часу, коли українці вчергове піддаються моральним і фізичним тортурам московського ката.

 Ольга МЕЛЕНЧУК,

кандидатка філологічних наук

 

Оригінал публікації: http://www.chnu.edu.ua/index.php?page=ua%2Fnews&data[5012][id]=17175&fbclid=IwAR0ME46zTtgnW-2CPCQrzJMMKLjsDvl9LPslrK89H1N24jfalUWYBp3Bd3Y