Чому красноїльські ведмеді на Маланку – крилаті? Навіщо буковинці на весілля приносять зрубані прикрашені ялинки, а при закладенні житла такі подібні прибивають на дах хати? Які таємниці «каплички з письмом» на Вижниччині і чому далеко не всі хрести – це місце чийогось поховання чи раптової смерті? На ці та інші питання спілкувалися ми з гостями етнографічної студії «Містична Буковина». В особливому фокусі висвітлення були наші три елементи нематеріальної культурної спадщини – «Новорічна традиція буковинського маланкування» (національний перелік), «Традиція пошанування чоловіків-іменинників чугою» (обласний перелік) та «Буковинські поминальні деревця з дарами» (обласний перелік).
Спочатку відвідувачі переглянули наш навчальний фільм «Сакральні деревця», а відтак завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ Іванна Стеф’юк провела детальний екскурс з ілюстраціями.
Зустріч відбувалася у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва БЦКМ, і відвідувачі залишили чимало відгуків.
Деякі з них ми би хотіли процитувати:
Анна Бугай (вишивальниця, краєзнавиця, жителька Буковини):
«Я ніби сиділа у бабчиній пролюдній хаті, світлиці тобто, з високими сволоками,величезним столом,лавами попід вікна...інтуїтивно шукала грєдку під сволоками, де бережно складали одяг, постіль...Іванко, Ви Всесвіт! Вас можна слухати безкінечно,багато де я бачила себе у тих звичаях-гуцулка ж бо! Звичайно, не все знаю, дещо мене зацікавило і чекатиму наступної зустрічі... Дякую за колосальну роботу у дослідженні та вивченні культури та звичаїв Буковини, Гуцульщини зокрема».
Наталія Змієвська (учасниця Клубу української мови, харків’янка):
«Завжди цікаві, дуже духовні, приємні зустрічі! Так швидко і непомітно спливає час,що не встигаємо насолодитися нашою лекторкою та її розповідями! Дякуємо вам!».
Надія Будна (журналістка, жителька Буковини):
«Надзвичайно цікава лекція, дізналася багато цікавого. У вас талант захоплювати людей, враження, що побувала в театрі однієї акторки».
Захід проведено спільно з відділом комунікаційних технологій та інформаційно-технічного забезпечення БЦКМ.
Автори фото: Микола Неборак, Тетяна Стеценко
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/5961-etnohrafichna-studiia-mistychna-bukovyna.html#sigProGalleria2e8849e354