Цього літа наша колега, кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» БЦКМ, кандидатка філологічних наук Іванна Стеф'юк поділилася новиною: у видавництві «DISCURSUS» вийшла її нова книжка «Про вас», у основі – реальні родинні історії українців, євреїв, румунів та німців-колоністів. Обравши формат «художній образок», авторка намагається якнайточніше передати тонкі біографії та непрості долі.
Саме за цією книжкою культурна діячка Любов Добровольська поставила моновиставу «Про вас», де головну роль виконала сама авторка – Іванна Стеф’юк. Пані Любов та пані Іванна обрали сугестивну концепцію, і головний задум – навіяти гостеві заходу настрій іншої епохи. Власне, синергія втілювалася діалектом і музикою.
Музичні голоси вистави - заслужений артист України Микола Гакман та лавреат міжнародних конкурсів Руслан Рамазанов. Вистава відбулася у Чернівецькій обласній філармонії ім. Д. Гнатюка.
У виставі одна за одною поставали долі-дивовижі: образ одеської пані, котра роки прожила під чужим іменем та датою народження, історія єврейської дівчинки Зельди, котра «воскресла» на цвинтарі, перерваний соколиний політ упівця Петра з гірського Яворова, драма гонорової румунки Санхіри, котра носила таємну любов у собі, як терпкий вогонь.. Кожна з історій виповідала чийсь родинний спомин.
Ми щиро вдячні колективу Чернівецької обласної філармонії за співпрацю. Звукорежисер – Віталій Хряпін, освітлювач Сергій Казанцев. Висловлюємо також щиру і глибоку подяку Світлані Пліш. Автор фото – співробітник БЦКМ Ігор Молоткін.
Культурна подія, витворена у тандемі слова та музики, спричинила глибокі душевні відгуки – тож їх ми хочемо оприлюднити, аби зберегти у пам’яті про делікатну імпрезу.
Анжела БОТА:
«Вчора відбулася прем'єра моно вистави «Про вас». Головною оповідачкою була авторка Іванна Стеф’юк.
На сцені все було настільки гармонійним: слово, музика, гра.. Іванні пасувало все: і заквітчана хустка, і крислатий капелюх…Адже Іванка відчувала кожного свого героя як себе.
Дуже влучна назва книжки, хоча деякі події відбуваються в далеких 40-х, але це дійсно оповідання про кожного з нас.
Hora mare перенесла мене миттю в дитинство, де моя румунська бабуся з рум’яними щічками від вогню з печі готувала голубці, пекла калачі, а їжу готувала тільки на шпарґаті, мій український дідусь , коли наставав час, не відходив від лозниці, він знав усі секрети “живого” вогню, чорнослив у діда був найсмачніший.
Згадалася і єврейська дівчинка, котру я ніколи не знала, але бабуся розповідала історію її спасіння і мені завжди здавалося, що я знаю ту дівчинку з Боянського яру 1941 року… Вона вижила, як Іванчина героїня. Вижила там, на місці масового розстрілу євреїв, а потім з далекої Канади писала листи до Боян.
А застрелений Петро, могутній як камінь, чиє життя обірвав ворог-«ястребок»…… Так у 1946 році обірвалося життя 18-літньої Рахілі Гелич з Топорівки десь у Добринівському лісі, де вона переховувалася разом зі своїм хлопцем та іншими юними українцями , котрі не прийняли радянської влади.
Цю історію мені завжди зі сльозами на очах переповідає онучата племінниця Рахілі. Може колись Іванка перенесе на сторінки своєї книги і цю історію…
Слово переходило в музику, музика переходила в слово. Це був такий гарний взаємообмін. Скрипка в руках Миколи Гакмана то тужила, то посміхалася, скрипка була дуже ніжною… Флуєр підходив до історії як української чи румунської, так і до єврейської. Руслан Рамазанов ніжно переходив від клавіші до клавіші, неначе перегортав сторінки Іванчиної книги, сторінки життя…
У цього майстерного дійства є режисер - Любов Добровольська, яка дуже гарно відчула душу Іванки - справжню, щиру та епатажну.
Дякуємо за творчість, за тепло ваших сердець, за майстерність.
Микола ШКРІБЛЯК:
«Насправді все було настільки проникливо завдяки душевності виконання й талановитості професійних музикантів та майстрині слова, що вразило глибоко й надовго. Щиро захоплююся мистецьким даром усіх вас, браво і режисеру - Любов Добровольській. Серйозна заявка на існування в Чернівцях своєрідного літературно-музичного простору».
Міла ОСАЧУК:
«Історії 80-літньої давності, які витком спіралі повторюються у нашій трагічній реальності - у виконанні авторки, чарівної і епатажної Іванни Стеф'юк, у супроводі роялю, скрипки та сопілки-тилинки - дякую за прекрасний вечір та за запрошення ідейної натхненниці заходу - Любові Добровольської! У вас чудовий творчий тандем, так тримати!»
Валентина ЧОЛКАН:
«Дякую, Іванко, за твою трепетну і щиру душу, талант. Плакала разом із тобою, бо відчувала всю глибину сказаного Слова. Особлива подяка музикантам. Ваше викінчене тріо неймовірно вразило моє серце...»
Любов ДОБРОВОЛЬСЬКА:
«Познайомившись з Іванкою Стеф’юк два роки тому, я відкрила для себе талановиту письменницю. Саме її сценарій Букових читань оживив для глядача героїв роману-панорами Марії Матіос «Букова земля».
Відбулася прем’єра моновистави «Про вас», яка нагадувала захоплюючу містерію. Саме ця, безперечно непересічна, культурна подія відкрила Іванку як акторку! Справжню, щиру, епатажну! Такої, як Іванка, на Буковині ще не було – адже авторка та виконавиця майже півтори години тримала глядача у філософських роздумах. Голос, діалект, манера, рухи а головне – її душа, чиста, мов кришталь! Браво! Браво! Браво!».
Наталія ФЕЩУК:
«Долі та історії людей 40-х років у моновиставі письменниці Іванни Стеф'юк "Про Вас". Це був дуже атмосферний вечір у музичному холі Чернівецької філармонії.
Короткі минологи, які читала авторка, під музику скрипки Миколи Гакмана та фортепіано Руслана Рамазанова, не просто оживали, а часами були дуже співзвучні теж воєнному часові, але вже нашому...
Книжка Іванки "Про Вас" - з короткими образками про мешканців Буковини й Прикарпаття, які пережили не легкі воєнні роки, вийшла нещодавно. А режисерка та авторка проекту Любов Добровольська змусила книжку заговорити - устами письменниці.
Всі історії, чи як авторка книжки сама каже, образки - реальні. Адже розказані Іванці її знайомими. А завдяки художньому слову ці історії постали ще глибше, ще справжніше.
Дякуємо Іванці за ці її образки і вміння так по-акторське їх оживляти. І переносити глядачів в час і місце, звідки її герої.
Глядачі, здається, на одному подиху дивилися моновиставу. Музика, звісно, підсилювала емоції від цих життєвих історій, але кожен монолог був абсолютною гармонією слова і мелодії.
Хто не побував на цій маленькій музично- театральній імпрезі, має шанс поринути в атмосферу далеких 40-х років завдяки книжці "Про вас".
Сергій ВОРОНЦОВ:
«Іванна Стеф’юк представила у філармонії тексти зі свої книги "Про вас". Не в самій залі, а на другому поверсі, своєрідному холі. Чудові музиканти Микола Гакман і Руслан Рамазанов супроводжували розповіді музикою. Іванна спробувала втілити тексти з книги, історії інших людей з сорокових років, які вона збирала довгий час, або які збиралися до неї, в енергію, підживити їх гарячим відчуттям, на яке вона здатна, і це безумовно вдалося. Це, великою мірою були німі історії, історії, які жили за мовчанням, за глибоким поглядом людей, які пережили їх, довгий час так було, історії чекали і заслуговували на схвильований голос. І цей голос був знайдений, це голос Іванни. Як будь-яке справді творче поривання, ця вистава робить нас більш живими, аніж до. Безумовно Іванні це вдається, це вдача)) Так трошки окремо, осторонь, Іванна жила від письменництва нашого, і це, можливо засіб зберегти себе у живому вигляді. А... Ходила до "Дебюту" , який мені подобається. Там теж живо. Зрежисувала дійство Любов Добровольська. Люди прийшли, не пошкодували... Іванна подарувала себе,а глядачі відчувають та особливо цінують такі подарунки».
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/5936-pro-vas-u-oblasniy-filarmoniyi-monovystava-na-peretyni-chasiv.html#sigProGalleria873cdb0395